Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kosmetyki do włosów i ciała bezpieczne dla młodej mamy

Okres ciąży to stan wyjątkowy i choć każda kobieta przechodzi go inaczej, jedno jest pewne – młodą mamę czekają duże zmiany. Kluczowe jest obserwowanie swojego organizmu i reagowanie na jego potrzeby. Zobacz, co można zrobić, by czuć się pięknie i dobrze oraz po jakie kosmetyki sięgać, by nie zaszkodzić sobie i maluszkowi.

 

 

 

Kobiety w ciąży szczególnie dbają o swoje zdrowie. Największą uwagę przywiązują do diety, którą starają się urozmaicać, czytają składy, sięgają po więcej warzyw i owoców. Często stosują zalecaną przez lekarza suplementację i sprawdzają, które produkty na pewno mogą bezpiecznie spożyć. Warto pamiętać, że odżywiamy swój organizm nie tylko od wewnątrz, ale także od zewnątrz. Całe ciało kobiety wykonuje ogromną pracę. Wzmożoną troską warto otoczyć włosy i skórę, które w okresie ciąży, ale również już po porodzie, są wystawione na dużą próbę. W przypadku kosmetyków, analogicznie do produktów spożywczych, warto sprawdzić i wybrać te, które będą dla przyszłej lub świeżo upieczonej mamy po prostu najlepsze.

 

Ciąża – stan wzmożonej uważności

Każda kobieta w ciąży, zwłaszcza pierwszej, z zaciekawieniem obserwuje zmieniające się ciało i jest wyczulona na wszelkie nieznane sobie wcześniej sygnały, które odbiera ze strony organizmu. Często wymienia się: suchość i swędzenie skóry oraz problemy z cerą. – Na wszystkie te zmiany wpływ ma poziom kobiecych hormonów – przede wszystkim estrogenów. Ich podniesienie warunkuje poprawę stanu cery, paznokci i włosów. Włosy stają się gęstsze, dłużej pozostają w fazie wzrostu swojego cyklu i ten stan utrzymuje się w zasadzie do końca ciąży. W innych przypadkach, np. braku równowagi hormonalnej czy też po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej, włosy mogą stać się cieńsze lub wypadać. Dlatego o ich kondycję warto dbać od samego początku ciąży, by wzmacniać cebulki i stymulować je do wzrostu, jeszcze zanim problem się pojawi – wyjaśnia dr Marzena Wieczorkowska, dyrektor ds. badań i rozwoju marki Dermena. Przerzedzanie się włosów w okresie ciąży może być też spowodowane przez inne, niż jedynie wahania poziomu hormonów, czynniki. Dodatkowe bodźce, mogące mieć na to wpływ, to m.in.: stres związany ze zmianą życiowej sytuacji, choroby lub przyjmowanie niektórych leków.

 

Gdy maluszek pojawi się już na świecie

Nadmierne wypadanie włosów to kłopot, który dotyczy znacznej części kobiet na początku macierzyństwa. Wciąż w organizmie buzują hormony, pojawia się stres, a karmienie piersią sprawia, że organizm kobiety potrzebuje dodatkowego wsparcia. Gdy dziecko jednak przychodzi na świat, wiele młodych mam skupia się już tylko na nim, zapominając o tym, że nadal musi ze wzmożoną uwagą dbać o siebie, bo tylko zdrowa i silna mama będzie miała odpowiednią energię, by zatroszczyć się o noworodka. – Po porodzie poziom hormonów – progesteronu i estrogenu – gwałtownie spada do poziomu sprzed ciąży. Wówczas – zwykle w okresie około 2-4 miesięcy od porodu, zwłaszcza przy karmieniu piersią – może pojawić się nasilone wypadanie włosów. Niestety często ma to negatywny wpływ na kobiecą psychikę, która jest bardzo podatna na spadki nastroju, przede wszystkim w okresie połogu. By uniknąć pogorszenia samopoczucia, trzeba dbać nie tylko o bogatą w witaminy dietę oraz suplementację, ale także o kondycję skóry, ciała i włosów, które mogą być pozbawione blasku i wymagać wzmocnienia. W celu regeneracji warto nadal stosować kremy, szampony czy odżywki, najlepiej te sprawdzone  w okresie ciąży. Ciągłość użytkowania oraz regularność są niezwykle ważne i przynoszą widoczne efekty – uważa dr Wieczorkowska. 

Wiele osób zastanawia się, czy warto sięgać po kosmetyki dedykowane dla mam. Czy różnią się one od tych bez specjalnego przeznaczenia? – W okresie ciąży oraz karmienia piersią należy przede wszystkim wybierać kosmetyki przygotowywane z myślą o mamach i ich wzmożonych potrzebach. To dobra wskazówka dla przyszłych mam, bo wszelkie składniki w takim sprofilowanym kosmetyku będą pod tym kątem sprawdzone – podsumowuje ekspertka. To zrozumiałe i oczywiste, że młode mamy i kobiety w ciąży szukają kosmetyków bezpiecznych, skutecznych, specjalnie dostosowanych do ich obecnych potrzeb. Dlatego należy postawić na jakość, popartą badaniami.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/matka-c%C3%B3rka-rodzina-park-dziecko-1171569/

KOMENTARZE
Newsletter