Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Grzybostatyczne właściwości goździka i oleju laurowego wykorzystywane w kosmetologii
Grzybostatyczne właściwości goździka i oleju laurowego wykorzystywane w kosmetologii

Przyprawy kojarzą nam się z pysznymi potrawami przyrządzanymi w naszych kuchniach. Jednak część z nich posiada właściwości, które warto wykorzystać także w kosmetologii i farmacji. Goździki oraz liście laurowe wykazują korzystne działanie na skórę osób z trądzikiem, dzięki obecności w ich składzie eugenolu. Kolejną ich wspólną cechą jest łagodzenie objawów reumatyzmu.

 

 

Goździki – są suszonymi pąkami pochodzącymi z wiecznie zielonego drzewa zwanego goździkowcem korzennym. Od zamierzchłych czasów ich właściwości były znane i cenione przez wszystkie pokolenia. Są one popularne ze względu na wykazywany pozytywny potencjał zdrowotny. W swym składzie zawierają magnez, fosfor, sód, potas, a także witaminy: A, C i K. Wpływają one kojąco na nagłe bóle zęba, wykazując miejscowe znieczulenie. Jedną z najbardziej znanych substancji obecnych w tej roślinie jest eugenol. Posiada on szerokie spektrum działania, tj. zmniejszanie aktywności enzymów będących przyczyną stanów zapalnych i hamowanie rozwoju infekcji. Dzięki tym właściwością wykorzystuje się goździki w leczeniu reumatyzmu i zakażeń górnych dróg oddechowych. Eugenol pozytywnie wpływa też na cerę osób z trądzikiem, łuszczycą oraz cellulitem. W związku z tym polecany jest w formulacji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej, bowiem zmniejsza on pojawiające się zmiany i przyspiesza gojenie istniejących. Ponadto, wykazuje działanie bakteriostatyczne i grzybostatyczne, dlatego korzystnie wpływa na skórę stóp oraz twarzy. Dodatkowo działa relaksująco, przyczyniając się do zmniejszenia problemów ze snem. Z kwiatów goździkowca otrzymuje się olejek, który używany jest w perfumach. Jest on jednym z najbardziej cenionych olejków w tej branży. W kosmetykach ekstrakt z goździków znajdziemy w składzie INCI jako Eugenia Caryophyllus Flower Extract. Przede wszystkim olejek goździkowy wykorzystuje się w preparatach do higieny jamy ustnej. 

Olej laurowy – otrzymywany z liści, pędów i owoców wawrzynu szlachetnego. Posiada ciemnozielony kolor oraz intensywny, charakterystyczny zapach. W jego składzie w przeważającej ilości znajdują się substancje należące do terpenów: cyneol, geraniol, eugenol. Zawartość wspomnianych substancji sprawia, iż wykazuje on działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Dzięki tym właściwościom wpływa na poprawę wyglądu skóry głowy osób borykających się z łupieżem i wypadaniem włosów. Dodatkowo hamuje przetłuszczanie się włosów. Sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, z łuszczycą i egzemą. Ponadto, przyspiesza leczenie zmian trądzikowych. Wykazuje działanie rozgrzewające, dlatego idealnie sprawdzi się w chłodniejsze dni, jak również po ciężkim wysiłku, przynosząc ulgę mięśniom. Zawarty w oleju laurowym chlorofil działa oczyszczająco na skórę. Stosowany jest podczas masaży w celu zmniejszenia bólu reumatycznego.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/li%C5%9B%C4%87-laurowy-pieprz-gotowanie-laur-1049543/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter