Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dobroczynne właściwości opalania się
Dobroczynne właściwości opalania się

O negatywnym wpływie słońca wiemy wiele, ale rzadko wspominamy o jego korzyściach. Racjonalne korzystanie z dobrodziejstw słońca może przynieść wiele dobrego pod warunkiem, że robimy to z umiarem, dzięki czemu możemy uniknąć bolesnych oparzeń słonecznych, wysypek termicznych czy raka skóry. Dobry nastrój to nie jedyna zaleta opalania. 

 

 

Światło a łuszczyca

Choć wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy słońce pomaga w leczeniu różnych chorób skóry np. trądziku, to w przypadku łuszczycy zauważa się znaczną poprawę kondycji skóry po ekspozycji na promienie słoneczne. Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność, bowiem każdy przypadek należy traktować indywidualnie i zbyt duża ekspozycja może wywołać zaostrzenie objawów chorobowych. Należy systematycznie kontrolować, jak skóra osób z łuszczycą reaguje na większą ilość promieni słonecznych i wtedy zwiększać czas ekspozycji.

 

Poprawa nastroju i leczenie depresji sezonowych

Promienie słoneczne oraz ciemność przyczyniają się do uwalniania hormonów w mózgu: serotoniny i melatoniny. To one regulują nasz rytm dobowy. Niestety, zbyt niska dawka promieni słonecznych powoduje, że w naszym organizmie jest za mało serotoniny, co niesie ze sobą negatywne skutki np. zły nastrój. Docierające promienie słoneczne przyczyniają się do wzrostu poziomu serotoniny. Przebywanie na słońcu prowadzi do lepszego samopoczucia, a także do wzrostu energii. To właśnie dlatego latem mamy najwięcej energii do działania.

Niedobór słońca, a co za tym idzie, mniejszy poziom serotoniny jesienią przyczynia się do zaburzeń afektywnych (SAD) będących formą depresji jesiennych. Promienie słoneczne są bardzo pomocne przy leczeniu sezonowych depresji, które pojawiają się w czasie chłodniejszych miesięcy. Metodą leczenia SAD jest leczenie światłem zwane fototerapią. Polega ona na stymulacji mózgu do wytwarzania serotoniny, a jednocześnie zmniejszeniu nadmiaru melatoniny.

 

Poprawa jakości snu

Dzisiejsze zdobycze technologii sprawiają, że codziennie jesteśmy narażeni na ekspozycję na sztuczne światło z telefonów komórkowych i komputerów, które przyczynia się do bezsenności, zaburzając produkcję melatoniny. Zwiększony poziom produkcji melatoniny spowodowany promieniami słonecznymi prowadzi do zmniejszenia problemów ze snem.

 

Wzmocnienie kości

Odpowiednia dawka promieni słonecznych przyczynia się do produkcji większych ilości witaminy D, która odgrywa bardzo ważną rolę podczas kształtowania układu kostnego u dzieci (zapobiega krzywicy), zaś u dorosłych chroni przed osteoporozą.

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter