Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Cera normalna – najbardziej pożądany typ skóry. Jak ją pielęgnować?

Skóra normalna to paradoksalnie najrzadziej występujący rodzaj skóry u osób dorosłych, a zarazem – najbardziej pożądany. Charakteryzuje się brakiem jakichkolwiek defektów. Jej pielęgnacja jest niewymagająca, a dobór kosmetyków – łatwy. Po przekroczeniu 30. roku życia zazwyczaj zmienia się w cerę tłustą lub suchą. U osób z cerą normalną zmarszczki pojawiają się o wiele później niż u osób z innym rodzajem skóry.

 

 

Pragnieniem większości osób jest posiadanie cery normalnej – gładkiej, miękkiej, bez nadmiernego błyszczenia się. Gruczoły łojowe w przypadku tego rodzaju cery produkują optymalną ilość sebum, dlatego nie obserwuje się nadmiernego przesuszania oraz przetłuszczania. Kolejną, charakterystyczną cechą jest brak rozszerzonych porów oraz krost. W przypadku tego rodzaju cery niewidoczne są naczynia krwionośne oraz plamy barwnikowe. Skóra ta dobrze reaguje na zmieniające się czynniki atmosferyczne, tj. wiatr czy mróz. Mimo tego, że ten rodzaj cery nie jest wymagający w codziennej pielęgnacji, należy o nią dbać każdego dnia, by nie zmieniła się w skórę suchą czy tłustą. Głównym celem pielęgnacji cery normalnej jest utrzymanie jej w równowadze. Należy tak dobierać produkty pielęgnacyjne, by jej nadmiernie nie natłuszczać ani nie przesuszać. Tak samo, jak inne typy skóry, również cerę normalną musimy chronić przed wpływem negatywnych czynników środowiska. Warto pamiętać, by stosować kremy z filtrem UV.

Pielęgnacja skóry normalnej

W pielęgnacji osób z cerą normalną warto włączyć do swej rutyny preparaty z kwasem hialuronowym. Substancja ta pozwoli utrzymać równowagę hydrolipidową naskórka, a także wspomoże cerę w chwilach przesuszenia. Kolejną grupą substancji, której nie może zabraknąć w pielęgnacji tego rodzaju cery, są ceramidy. Są to związki, których potrzebuje każdy rodzaj skóry.  Występują naturalnie w lipidach naszej skóry, chroniąc ją przed nadmierną utratą wody. Stosowanie ceramidów pozwala utrzymać barierę hydrolipidową w prawidłowym stanie. Dbając o skórę normalną, warto stosować antyoksydanty, które pozwolą na walkę z wolnymi rodnikami. Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu, które łącząc się ze strukturami komórkowymi (białkami, lipidami, DNA), prowadzą do ich uszkodzenia. Antyoksydanty, zwane przeciwutleniaczami, mają dobroczynny wpływ na skórę, bowiem neutralizują oddziaływanie wolnych rodników – hamują powstawanie nowych oraz usuwają już powstałe. Dodatkowo pobudzają procesy regeneracyjne i opóźniają proces starzenia się skóry. Z tego względu polecaną substancją o właściwościach antyoksydacyjnych jest witamina C, która chroni przed przedwczesnym starzeniem się skóry, a także odpowiada za wyrównanie kolorytu cery i pozbycie się przebarwień skóry. Zaletą stosowania tej witaminy jest możliwość walki z przebarwieniami o każdej porze roku. Substancje, które warto włączyć do swej pielęgnacji, nawet jeśli na twarzy nie widać jeszcze zmarszczek, są retinol i retinal. Są to związki, które posiadają działanie odmładzające. Pobudzają do działania komórki kolagenu i elastyny, co przyczynia się do wyraźnego wygładzenia skóry.

By skóra normalna była przez jak najdłuższy czas w stanie idealnym, warto zadbać o jej eksfoliację. W związku z tym należy regularnie złuszczać martwy naskórek. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku delikatne kwasy. Skóra normalna powinna być także stale nawilżana oraz odżywiana. Wspomniany rodzaj skóry nie lubi kosmetyków zbyt tłustych, dlatego warto wybierać preparaty, które posiadają konsystencję emulsji. Niewskazane są też kosmetyki przesuszające. Gdy na twarzy zauważalne są pierwsze oznaki starzenia się, warto zacząć stosować preparaty zapobiegające utracie jędrności skóry, które wypełnią drobne zmarszczki oraz spowodują wzrost napięcia skóry. Mimo tego, że cera normalna nie wymaga poświecenia dużej uwagi, warto pamiętać, że jej zaniedbanie doprowadzi do przedwczesnego starzenia się bądź pojawienia się cery suchej lub tłustej. 

Źródła

Fot. https://unsplash.com/photos/39GcuxM6ehA

KOMENTARZE
Newsletter