Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Anita Zacharska i Joanna Zgajewska – twórczynie marki BasicLab Dermocosmetics – odpowiadają na najczęstsze pytania dotyczące retinoidów
Anita Zacharska i Joanna Zgajewska – twórczynie marki BasicLab Dermocosmetics – odpowiadają

Wraz z aurą jesienną nastaje sezon retinoidów. Mimo tego, że można je stosować przez cały rok, wiele osób czeka właśnie na czas jesienno-zimowy, by włączyć je do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Zaczynając jednak aplikować retinoidy, musimy zbudować tolerancję skóry na te składniki. Anita Zacharska i Joanna Zgajewska – twórczynie marki BasicLab Dermocosmetics – odpowiadają na najczęstsze pytania związane ze stosowanie retinoidów.

 

 

Czy zawarty w wodzie basenowej chlor może dodatkowo działać negatywnie na skórę podczas stosowania retinolu i retinalu?

Rzeczywiście, chlor może wpływać wysuszająco na skórę, dlatego szczególnie w okresie retynizacji, czyli budowania tolerancji skóry na retinol, powinniśmy uważać na chlorowaną wodę. Natomiast nie dajmy się zwariować. To nie oznacza, że w takim okresie musimy zrezygnować z basenu, gdy jest to nasza cotygodniowa aktywność. Wystarczy wtedy jeszcze bardziej zadbać o naszą barierę hydrolipidową. Polecamy zaraz po wyjściu z basenu i myciu nałożyć na skórę serum z ceramidami i/lub ceramidowy krem, żeby zadbać o regenerację BHL. W naszej opinii pielęgnacja powinna być dopasowana do naszego stylu życia, a nie na odwrót.

Czy osoby z atopowym zapaleniem skóry mogą stosować retinoidy?  

Tak, retinoidy można, a nawet warto stosować przy atopowym zapaleniu skóry. Regulują one objawy występujące u osób zmagających się z tą chorobą, takie jak: stan zapalny, zaburzona bariera hydrolipidowa, różnicowanie i hiperproliferacja naskórka. Ponadto tzw. szlak sygnałowy retinoidów u osób z AZS jest rozregulowany. W związku z tym ich miejscowe stosowanie może przyczynić się do jego normalizacji. Należy jednak pamiętać, że przy skórach atopowych stawiamy na niskie stężenia retinoidów, nawet już po zbudowanej tolerancji.  W BasicLab często mówimy, że kuracja retinoidami to maraton, a nie sprint i naprawdę nie każdy musi stosować wysokie stężenia. Ponadto pamiętajmy, że przy AZS pielęgnację zawsze warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Czy można stosować peelingi do twarzy z retinoidami, czy może jednak należy zmniejszyć ich częstotliwość?

Można, ale należy robić to z rozwagą i pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, peelingi zaczynamy stosować wtedy, kiedy już nasza skóra przeszła proces retynizacji i nie złuszcza się pod wpływem retinoidów. Po drugie,  rodzaj peelingu musi być dobrze dobrany do potrzeb skóry. Skórom wrażliwym bardziej polecamy peelingi z niskim stężeniem kwasów, w szczególności polihydroksykwasów lub proponujemy peelingi enzymatyczne. Po trzecie, przy retinoidach nie stosujemy peelingu częściej niż raz  w tygodniu.

Czy można stosować pod oczy ten sam retinol lub retinal, który aplikujemy na resztę twarzy, czy może lepiej jest pod oczy używać retinoidów o niższym stężeniu?

Z racji tego, że skóra pod oczami jest cieńsza, przez co bardziej podatna na przesuszenia, polecamy zaczynać pielęgnację skóry pod oczami od niższych stężeń, niż te zawarte w serum. 

Z jakimi składnikami nie wolno bezwzględnie łączyć retinoidów i dlaczego?

Retinal i retinol najlepiej działają przy pH ok. 6, dlatego nie powinniśmy łączyć go w jednej rutynie z substancjami, które mogą znacząco obniżać pH naszej skóry, takimi jak: alfa-hydroksykwasy, beta-hydroksykwasy czy kwas askorbinowy. Dodatkowo produkty o niskim pH mogą działać drażniąco na naszą skórę i powodować jej złuszczanie, co w okresie retynizacji nie jest wskazane. Przy zbudowanej tolerancji te produkty można aplikować wymiennie, tzn. preparaty z kwasami można zastosować w dni, w których nie używamy retinoidów (oczywiście należy robić to z głową, nie przesadzając ze złuszczaniem). Kwas askorbinowy, czyli najsłynniejsza forma witaminy C, świetnie się sprawdzi w pielęgnacji porannej, w przypadku gdy retinoidy stosujemy w pielęgnacji wieczornej. Zdradzę też pewien sekret dla zaawansowanych fanów pielęgnacji na wyjątkowe okazje – czysta forma witaminy C i retinolu może dawać zachwycające efekty zabiegu bankietowego. Jest to jednak metoda wyłącznie dla osób, które mają bardzo dobrze zbudowaną tolerancję na retinoidy. Polega ona na połączeniu kwasu askorbinowego i retinolu. Aplikujemy je kolejno w jednej rutynie, ale z co najmniej 20 minutową przerwą pomiędzy dwoma produktami  (najpierw witaminę C, a po upływie 20 minut serum z retinolem). Efekty takiego zabiegu są naprawdę imponujące – rozświetlenie i napięcie skóry zaskoczy nawet profesjonalistów pielęgnacji!

Dlaczego należy stosować retinoidy na suchą skórę? Ile czasu powinniśmy odczekać po umyciu twarzy, by nałożyć retinol na skórę?

Zdania w tym temacie są podzielone, jednak dermatolodzy, którzy przepisują preparaty zawierające pochodne witaminy A pacjentom z trądzikiem, zawsze powtarzają, że nakładamy produkt na suchą skórę, czekamy do wchłonięcia leku i aplikujemy preparat nawilżający/natłuszczający. Dzięki takiej procedurze zmniejszamy możliwość wystąpienia podrażnienia skóry. Dlaczego tak jest? Mokra czy wilgotna skóra jest lekko rozpulchniona, przez co retinoidy mogą mieć spotęgowane działanie drażniące. Nie jest to reguła, głownie ze względu na złożoność mechanizmów, które mogą na to wpływać, natomiast doświadczenie wskazuje, że produkt nakładany na suchą skórę jest znacznie lepiej tolerowany. Nie ma tu dokładnych ram czasowych – skóra musi być po prostu sucha.

Źródła

Fot. Archwium prywatne

KOMENTARZE
Newsletter