Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Antyoksydanty w nanokapsułkach – efektywność w preparatach kosmetycznych. Co mówią najnowsze badania?
Antyoksydanty w nanokapsułkach – efektywność w preparatach kosmetycznych. Co mówią najnowsz

Antyoksydanty znane są w kosmetyce jako składniki niezbędne w terapii anti-aging. W celu wzmocnienia ich skuteczności zamknięto je w kapsułkach i zbadano efektywność działania. Była to mieszanina przeciwutleniaczy, takich jak: palmitynian askorbylu, resweratrol, tokoferol, kofeina, niacynamid, karnozyna. 

 

 

 

Badania zostały wykonane na podstawie analiz syntezy kolagenu dzięki metodzie spektroskopii fluorescencyjnej, trójwymiarowej analizy obrazowej obrzęku oczodołowego, analizy nawilżenia skóry i zawartości sebum przy wykorzystaniu urządzeń Corneometer® i Sebumeter®. Mieszanina wyżej wymienionych składników miała działać na zasadzie nawilżenia, zwiększenia syntezy kolagenu, zmniejszenia przebarwień, obrzęków i nadmiernego przetłuszczenia skóry. Zamknięcie w nanokapsułkach miało zwiększyć ich biodostępność, rozpuszczalność i skuteczność.

Szkodliwość wolnych rodników

Nadprodukcja wolnych rodników jest procesem, który w dużym stopniu przyczynia się do starzenia się skóry. Produkcja ich jest tym większa, im częściej skóra jest eksponowana na szkodliwe czynniki, takie jak: promieniowanie UV, zanieczyszczenia chemiczne, fizyczne i biologiczne. Wolne rodniki to niestabilne i wysoce reaktywne cząsteczki, które niekorzystnie wpływają na struktury białkowe, lipidy, DNA skóry, co powoduje przyspieszone starzenie się. W starzejącej się skórze gorzej funkcjonują procesy i struktury: struktura bariery skórnej, bariera przepuszczalności, gradient wapnia w naskórku, synteza lipidów, produkcja cytokin i reakcja skóry po urazach, bariera antybakteryjna, stopień nawilżenia skóry. Dlatego antyoksydanty w preparatach kosmetycznych są tak bardzo ważne.

Warunki przeprowadzonych badań

Badanie kliniczne potwierdziło tolerancję tego preparatu na okolice oczu. Dzięki modelowi eksperymentalnemu komórek skóry ludzkiej udowodniono powstrzymywanie stresu oksydacyjnego, zmniejszenie produkcji melaniny, zwiększenie produkcji prokolagenu typu I i filgryny – białka spójności naskórka. Do badania zostały wykorzystane fragmenty ludzkiej skóry kobiety, u której wcześniej przeprowadzono planowaną operację plastyczną okolicy brzucha, a fragmenty skóry pozostałe po operacji poddano odpowiednim zabiegom i inkubowano. Działanie to zostało zatwierdzone przez Komisję Etyki Uniwersytetu w São Francisco. Po odpowiednim przygotowaniu i przechowywaniu skórę potraktowano badanym preparatem w proporcji 25-30 mg/cm2. Do badania klinicznego wybrano 33 uczestniczki w wieku 40-55 lat, niebędące w ciąży ani niekarmiące piersią, regularnie stosujące kosmetyki do twarzy. Dodatkowe wymagania były następujące: brak chorób skóry, brak leczenia w trakcie badania, brak stosowania kwasu retinowego, peelingów skóry i podobnych zabiegów w ciągu 6  miesięcy przed rozpoczęciem badania, brak ekspozycji na promieniowanie UV w czasie badania, brak wzmożonego  stresu emocjonalnego lub fizycznego. W trakcie badania nie wolno było zmieniać metod antykoncepcji, nawyków żywieniowych ani kosmetycznych. Na potrzeby badania każda uczestniczka została poinstruowana, aby raz dziennie rano nakładać produkt wokół oczu i na całą twarz aż do szyi, masując okrężnymi ruchami do całkowitego wchłonięcia produktu. Czas trwania badania wynosił do 84 dni i przeprowadzono oceny pośrednie dla każdego badanego parametru. Oceniono redukcję obrzęku pod oczami, syntezę kolagenu poprzez metody spektroskopowe, kinetykę nawodnienia, poziom rozjaśnienia przebarwień.

Wyniki

Badanie wykazało znaczny wzrost produkcji kolagenu, jędrności skóry, redukcję widoczności zmarszczek. Badanie polegające na naświetlaniu promieniowaniem UV komórek skóry potraktowane badanym preparatem i nie dowiodło dużo mniejszej ilości wytworzonych reaktywnych form tlenu w próbce z badaną mieszaniną. Podobne badanie wykazało mniejszą utratę kolagenu podczas ekspozycji na promienie UV. Wzrost poziomu nawilżenia został potwierdzony poprzez wzrost produkcji filagryny, która jest białkiem warunkującym prawidłową funkcję naskórka i naturalnego czynnika nawilżającego. Mieszanina antyoksydantów poprawiła koloryt skóry i zmniejszyła widoczność przebarwień oraz zmniejszyła syntezę melaniny podczas promieniowania. Wykazano również zmniejszenie nasilenia występowania obrzęków pod oczami. Badanie to potwierdziło skuteczność pożądanych właściwości antyoksydantów, takich jak: palmitynian askorbylu, resweratrol, tokoferol, kofeina, niacynamid, karnozyna. Z pewnością w dużej mierze do tak imponujących wyników przyczyniła się technologia nanokapsułkowania, co zwiększyło biodostępność i skuteczność mieszaniny przeciwutleniaczy.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-twarz-portret-wellness-6724487/

https://doi.org/10.1111/jocd.15976

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter