Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Alergie na składniki kosmetyczne – część III
Coraz częściej występują u ludzi alergie wywołane stosowaniem kosmetyków. Wiele osób podatnych jest na uczulenia i alergie wywołane naturalnami ekstraktami roślinnymi bądź substancjami stosowanymi w filtrach przeciwsłonecznych, które dodawane są do produktów kosmetycznych (według American Contact Dermatitis Group). Alergie mogą być również powodowane przez substancje dodawane do produktów do pielęgnacji włosów oraz związki zapachowe (http://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/alergie-na-skladniki-kosmetyczne-zapachy-powodem-alergii,13600) i konserwanty (http://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/alergie-na-skladniki-kosmetyczne-czesc-i,13407).

Wyciągi/ekstrakty z roślin

Niewiele jest informacji na temat alergii wywołanych wyciągami roślinnymi. Jednakże, obecna popularność ziół wykorzystywanych w kosmetyce dostarcza coraz więcej informacji w tym zakresie.  

Mimo, iż wiele osób uważa, że alergie są głównie wywoływane w związku z wykorzystaniem w produkcji kosmetyków składników syntetycznych, to wiele reakcji uczuleniowych może wystąpić na skutek naturalnych składników i ich przetworzenia (np. ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, ziołowy susz).

W literaturze dotyczącej dermatologii odnotowano przypadki alergicznego zapalenia skóry po używaniu kosmetyków mających w składzie wyciągi z aloesu, arniki, wąkroty azjatyckiej, lawendy, drzewa herbacianego, mięty, ogórka, rozmarynu, szałwii, rumianku, pokrzywy i oczaru wirginijskiego.

Filtry przeciwsłoneczne

Niektóre środki ochrony przeciwsłonecznej dostępne na rynku mogą wywołać kontaktowe zapalenie skóry. W przeszłości, kwas p-aminobenzoesowy (ang. p-aminobenzoic acid, inaczej witamina B10, PABA), był najbardziej uczulającym składnikiem. W rezultacie PABA jest obecnie stosowany tylko w nielicznych produktów ochrony przeciwsłonecznej.

Obecnie najczęściej stosowanym składnikiem w filtrach przeciwsłonecznych jest benzofenon (ang. benzophenone-3). Jednak wywołuje on alergie skórne u 0,6% osób stosujących produkty z jego dodatkiem. Z kolei pochodna avobenzone stanowi rzadszą przyczynę reakcji alergicznych. Pochodne PABA, benzofenonu, kwasu cynamonowego i dibenzoilometanu mogą powodować fotoalergiczne zapalenie skóry (alergia, który występuje tylko po ekspozycji na promieniowanie słoneczne). 

Źródła

Marks JG, Belsito DV, DeLeo VA, Fowler JF, Fransway AF, Maibach HI, et al. North American Contact Dermatitis Group. North American Contact Dermatitis Group patch-test results, 1998 to 2000. Am J Contact Dermat. 2003;14:59–62

 

Ortiz KJ and Yiannias JA. Contact dermatitis to cosmetics, fragrances, and botanicals. Dermatologic Therapy 2004; 17: 264-271.

KOMENTARZE
Newsletter