Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
poee RE GPW - bezpieczeństwo zawierania transakcji. Czy tylko?
19.01.2012

11 grudnia 2010 roku Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uruchomiła poee Rynek Energii GPW. O zasadach działania tego rynku opowiada Agnieszka Kędziora z Zespołu Promocji GPW.

 

Marta Cipińska: Czym jest POEE RE GPW?

Agnieszka Kędziora: poee Rynek Energii GPW to pierwszy rynek uruchomiony w ramach Rynku Towarowego GPW, który  umożliwia obrót energią elektryczną na Rynku Dobowo – Godzinowym Energii Elektrycznej (REK GPW) oraz obrót produktami terminowymi na dostawę energii elektrycznej na Rynku Terminowym Energii Elektrycznej (RTE GPW).

REK GPW daje możliwość dokonywania bieżących zakupów i sprzedaży energii elektrycznej z realizacją w krótkiej, 4-dniowej perspektywie czasowej. Jego głównym motorem jest system notowań kursu jednolitego (SKJ), uzupełniony systemem notowań ciągłych. Uczestnikom tego rynku udostępniono szeroki wachlarz produktów w poszczególnych systemach notowań, w skład którego wchodzą standardowe produkty godzinowe oraz standardowe produkty blokowe typu baza i szczyt.

RTE GPW  daje możliwość zawierania transakcji produktami terminowymi standardowymi na dostawę energii elektrycznej na okresy tygodniowe, kwartalne, miesięczne i roczne, w blokach godzinowych typu baza, szczyt i dolina, w systemie notowań ciągłych, przetargach organizowanych przez Giełdę lub na wniosek Uczestnika Obrotu.

Rozliczanie transakcji zawartych na RTE GPW może być realizowane nie tylko z ustalonym limitem ceny, ale również po cenach codziennie wyznaczanych na podstawie indeksów poDeeK generowanych na rynku REK GPW lub po cenach ustalonych na porannych notowaniach Systemu Kursu Jednolitego na rynku REK GPW.

Rozliczaniem i rozrachunkiem transakcji na poee RE GPW zajmuje się Giełdowa Izba Rozrachunkowa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. (GIR KDPW).

 

Kto jest odbiorcą tego rynku? Dla kogo został stworzony?

Agnieszka Kędziora: poee Rynek Energii GPW to miejsce zawierania transakcji dla wszystkich kategorii uczestników rynku energii tj. producentów, spółek obrotu i odbiorców końcowych.

 

Kto może zostać uczestnikiem POEE RE GPW i w jaki sposób? 

Agnieszka Kędziora: Aby zostać uczestnikiem poee RE GPW należy uzyskać  status Uczestnika Obrotu poee RE GPW, a następnie zostać dopuszczonym do działania na poee RE GPW.

Uczestnikami poee RE GPW mogą być towarowe domy maklerskie oraz domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską. Ponadto, o status uczestnika mogą ubiegać się przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną, a także, będący osobami prawnymi odbiorcy uprawnieni do korzystania z usług przesyłowych, zgodnie z przepisami Ustawy - Prawo energetyczne (wyłącznie na rachunek własny). Uczestnikami mogą zostać również zagraniczne osoby prawne, prowadzące działalność maklerską w obcym państwie, na podstawie zezwolenia KNF oraz nie będące towarowymi domami maklerskimi spółki handlowe, prowadzące działalność maklerską związaną z obrotem towarami giełdowymi (art. 38, ust.2 pkt. 2) i 4) Ustawy o Giełdach Towarowych).

Dopuszczone do działania na poee RE GPW mogą zostać podmioty, które posiadają zgodę KNF na prowadzenie rachunków lub rejestrów towarów giełdowych i posiadają członkostwo w Giełdowej Izbie Rozliczeniowej lub też posiadają umowę z domem maklerskim lub towarowym domem maklerskim (uczestnikiem KDPW), który to podmiot jest gwarantem rozliczenia zobowiązań wynikających z tytułu transakcji zawieranych przez podmiot starający się o dopuszczenie na RE GPW. Podmioty te muszą zobowiązać się do przestrzegania przepisów Regulaminu obrotu towarami giełdowymi organizowanego przez GPW oraz upoważnić co najmniej jednego maklera giełd towarowych lub maklera papierów wartościowych (jeżeli przedmiotem transakcji są towary giełdowe, o których mowa w art. 2, pkt. 2, lit. e Ustawy o giełdach towarowych) do reprezentowania ich w transakcjach giełdowych. Warunkiem dopuszczenia do działania na poee RE GPW jest posiadanie podstawowych środków organizacyjno-technicznych wymaganych do obsługi obrotu towarami giełdowymi na poee RE GPW.

 

Ilu jest na chwilę obecną uczestników rynku?

Agnieszka Kędziora: Obecnie (stan na styczeń 2012) jest 30 uczestników poee RE GPW, w tym dwa Domy Maklerskie obsługujące m.in. spółki obrotu i odbiorców końcowych. 

 

Jaki udział mają przedsiębiorstwa z sektora OZE?

Agnieszka Kędziora: Wśród uczestników biorących udział w obrocie energią na poee Rynku Energii GPW jest kilka przedsiębiorstw z sektora OZE. Podmioty te nie spełniają jednak kryteriów bezpośredniego działania na poee RE GPW, dlatego uczestniczą w obrocie za pośrednictwem domu maklerskiego.

 

Jakie korzyści płyną z udziału na POEE RE GPW?

Agnieszka Kędziora: Korzyści płynące z udziału na poee RE GPW to przede wszystkim bezpieczeństwo zawierania i rozliczania transakcji, transparentność obrotu i wieloletnie doświadczenie zespołu zajmującego się handlem energią.

 

Dziękuję za udzielenie wywiadu.

Red. Marta Cipińska

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter