Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wpływ smartfonów na samopoczucie Polaków – przebodźcowana współczesność
Wpływ smartfonów na samopoczucie Polaków – przebodźcowana współczesność

Analitycy z Answear.com z okazji trzeciej już edycji kampanii „Zadbaj o to, co jest w środku” skupili się na jednym z największych wyzwań naszych czasów – przebodźcowaniu i wpływie mediów społecznościowych. W dzisiejszym świecie każdy z nas, bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania, staje w obliczu lawiny informacji i bodźców. Przebodźcowanie, uznawane za współczesną chorobę cywilizacyjną, staje się powszechnym problemem. Eksperci z Answear.com dokładnie przeanalizowali jego źródła, ukazali demograficzny rozkład osób najbardziej narażonych, aby łatwiej można było wypracować strategię radzenia sobie z tym wyzwaniem.

Przeprowadzając badanie ankietowe na próbie 1000 respondentów, analitycy odpowiedzieli na następujące pytania:

1) Czy nasz dzień zaczyna się od przeglądania smartfona? 

2) Czy Polacy czują się zalewani informacjami?

3) Jaka grupa społeczna jest świadoma tego problemu?

4) Jakie symptomy najczęściej wskazują na przebodźcowanie?

5) Jak bardzo powszechne są problemy z pamięcią i koncentracją w naszym codziennym życiu?

6) Czy poważnie traktujemy higienę snu?

7) Jak głęboko jesteśmy zanurzeni w mediach społecznościowych?

8) Czy tłum, hałas i sztuczne światło wzbudzają w nas niepokój?

9) Czy unikamy niebieskiego światła wieczorami?

10) Jakie metody pomagają nam walczyć z przebodźcowaniem?

Badania Answear.com odsłoniły wielowymiarowy obraz problemu przebodźcowania mediami społecznościowymi, ale również innymi czynnikami. Dzięki uzyskanym odpowiedziom zrozumieliśmy, jak głęboko przebodźcowanie przenika nasze życie i jak różnorodne są sposoby, które pomagają nam odzyskać kontrolę i harmonię w codziennym chaosie, a których szczegóły przedstawiono w raporcie. 

Oto najciekawsze wnioski płynące z badania: 

1) Ponad połowa respondentów sprawdza aktualności na smartfonie zaraz po przebudzeniu. Mężczyźni wykazują większą skłonność do tego nawyku niż kobiety. Również u mieszkańców terenów podmiejskich tendencja ta jest silniejsza, za to słabsza u starszych osób.

2) Ponad połowa badanych łączy swoje poczucie przebodźcowania z nadmiarem napływających informacji, co podkreśla, jak zalewający nas strumień danych może przytłaczać.

3) Mieszkańcy gęsto zaludnionych miast częściej odczuwają skutki przebodźcowania, co wskazuje na silny związek między urbanizacją a nadmiarem stymulacji.

4) W podziale na płeć mężczyźni częściej niż kobiety deklarują większy dystans wobec czynników przebodźcowujących, co może sugerować różnice w sposobach radzenia sobie z presją informacyjną.

5) Wraz z wiekiem maleje liczba osób, które uznają przebodźcowanie za znaczący problem, co może wskazywać na lepszą adaptację lub zmniejszoną ekspozycję na stresujące bodźce w późniejszych latach.

6) Skala ekspozycji na czynniki powodujące przebodźcowanie pozostaje stosunkowo niezależna od miejsca zamieszkania – zarówno w mieście, jak i poza nim. Przyczyną jest powszechny dostęp do nowych technologii.

7) Prawie 80% respondentów zmaga się z problemami z koncentracją, co pokazuje, jak bardzo nasz umysł może być przeciążony.

Całość raportu dostępna jest pod tym adresem

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/smartfon-m%C3%B3zg-kontrola-5655715/

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
Webinar | Podstawy perfumerii
2024-08-29 do 2024-08-29
31
1
2
7
8
9
10
12
13
14
15
17
Care 360° Sustainability Days
2024-09-17 do 2024-09-19
18
21
22
24
26
Obóz Atrakcyjnych Konwentykli (OAK)
2024-09-26 do 2024-09-29
27
28
29
1
2
5
6
Newsletter