Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Większość polskich seniorów przepłaca za leki
Polscy seniorzy leczą się znacznie drożej, niż by mogli. 70,1% z nich przepłaca za leki! Dlaczego? TNS OBOP przeprowadził badania społeczne, na podstawie których próbuje odpowiedzieć to pytanie.

Na wysokie koszty terapii składają się przede wszystkim trzy elementy:

  • duża liczba schorzeń u osób starszych;
  • samowolne przerywanie terapii lub niestosowanie się do zaleceń lekarza, co następnie prowadzi do powikłań zdrowotnych i tym samym generowania kolejnych kosztów;
  • niska świadomość istnienia różnic cenowych zamienników, tak samo jak niewielka wiedza dotycząca zamienników.

            W gospodarstwach seniorów prawie 8% wszystkich wydatków jest związana ze zdrowiem. Stanowią one trzecią, po wydatkach na żywność i mieszkanie, pozycję pod względem udziału. W przeliczeniu na jedna osobę wynoszą 91,61 złotych miesięcznie. Tak duże wydatki na artykuły medyczno-farmaceutyczne wpływają na nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich. Około 30% seniorów zażywa mniejszą dawkę leku od przepisanej lub rzadziej niż zalecił lekarz, aby starczyło go na dłużej. Co trzecia osoba w wieku 60+ nie wykupuje leków z powodów finansowych. Okazuje się jednak, że nawet niewielkie obniżenie comiesięcznych wydatków może przynieść osobom starszym znaczące oszczędności w skali roku. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie leków generycznych, tak zwanych zamienników.

Jaka jest wiedza polskich seniorów o zamiennikach?

            Raport TNS pokazuje, że ograniczona. Mają oni świadomość, że coś takiego istnieje, jednak nie idzie za tym głębsza wiedza. Niemal dziewięciu na dziesięciu seniorów słyszało o zamiennikach, jednak tylko dwie trzecie z nich zdecydowało się na wykupienie tańszego odpowiednika. 55% badanych uważa, że zamiennik to lek, którego działanie jest identyczne z oryginałem – reszta respondentów ma co do tego wątpliwości. Konieczna jest edukacja, aby rozwiać obawy dotyczące bezpieczeństwa stosowania zamienników. Leki generyczne są wierna kopią oryginałów i musza wykazać taką samą biodostępność i skuteczność. Wprowadzenie odpowiedników do obrotu pozwala na znaczne ograniczenie kosztów farmakoterapii. Leki te są tańsze, ponieważ producenci nie są monopolistami. Mogą oni rozpocząć produkcję zamiennika po upływie okresu ochrony patentowej na dany lek, która wynosi 20 lat.

Farmaceuci oraz lekarze powinni propagować rzetelną wiedzę o zamiennikach. „Jednocześnie przypominamy, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej” informuje Ministerstwo Zdrowia. Tak więc obowiązkiem farmaceuty jest poinformowanie pacjenta o istniejącym, tańszym odpowiedniku. Wciąż duża grupa seniorów niechętnie kwestionuje decyzje lekarza co do wyboru leku i nie pyta go o zamienniki, a gdy farmaceuta w aptece proponuje tańszy odpowiednik nie decydują się na zakup. Bez edukacji znacząca grupa seniorów obawia się, czy aby na pewno zamienniki są bezpieczne. Farmaceuci i lekarze są grupa zawodową, która może odegrać rolę w propagowaniu wiedzy o możliwości ograniczenia kosztów terapii.

Źródła

Opracowano na podstawie analizy TNS OBOP „Dlaczego polscy seniorzy przepłacają za leki?”

KOMENTARZE
Newsletter