Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Generyczne statyny versus oryginalne
Generyczne statyny versus oryginalne
Stosowanie leków generycznych z pewnością pozwala zmniejszyć wydatki na lekarstwa w każdym gospodarstwie domowym. Wciąż jednak istnieje obawa wśród lekarzy oraz przede wszystkim pacjentów, że zamienniki mogą być gorsze od oryginalnych preparatów. Zespoły badawcze z renomowanych ośrodków medycznych w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie rozwiewają te wątpliwości.

Analiza skoncentrowała się na statynach, czyli jednej z grup leków najczęściej przepisywanych i stosowanych. Wykazują one dużą skuteczność w ograniczaniu incydentów sercowo-naczyniowych. Jednak badania pokazują, że pacjenci nie zawsze zażywają leki zgodnie z zaleceniami lekarza, przez co oczywiście ich skuteczność okazuje się znacznie mniejsza. Dodatkowo rynek apteczny zalewa ogromna fala zamienników, które mają na celu obniżyć koszty terapii. Pacjenci często decydują się na ich zakup i równie często mają oni wątpliwości co do skuteczności generyku.

Naukowcy z kilku renomowanych ośrodków medycznych w USA (Division of Pharmacoepidemiology and Pharmacoeconomics, Department of Medicine, Brigham;  Women's Hospital and Harvard Medical School, Boston, Massachusetts; oraz CVS Caremark, Woonsocket, Rhode Island) postanowili sprawdzić, czy stosowanie generycznych statyn zamiast oryginalnych może odgrywać rolę w przestrzeganiu zaleceń lekarskich; oraz czy prowadzi do poprawy stanu zdrowia pacjenta. Badacze zebrali dane kliniczne na temat pacjentów w wieku 65 lat i więcej, leczonych statynami w latach 2006-2008. Z ponad 90 tysięcy pacjentów, którzy rozpoczęli terapię statynami, 93% przyjmowała genetyki, a 7% pozostała przy oryginalnych preparatach. Średni wiek pacjenta wynosił 75 lat, większość stanowiły kobiety. Sprawdzono stopień przestrzegania terapii statynami i odnotowano ilość hospitalizacji z powodu ostrego zespołu wieńcowego, udaru mózgu i zgonu. W wyniku przeprowadzonej analizy, okazało się, że pacjenci decydujący się na leczenie zamiennikami byli bardziej zdecydowani na przestrzeganie zaleceń lekarskich niż pacjenci przyjmujący statyny oryginalne. Ponadto, posiadali oni o 8% niższe prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu. Wyniki zostały opisane w najnowszym wydaniu Annals of Internal Medicine.

Podobnie wyniki zaprezentowali naukowcy z Włoch (University of Milano, Milan) w czasopiśmie European Journal of Medicine. Badanie miało na celu porównanie stanu zdrowia pacjentów leczonych zamiennikami statyn i lekami oryginalnymi w odniesieniu do powstania ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych. Do badań zakwalifikowano niemal 14 tysięcy pacjentów w wieku 40 lat i więcej. Zebrano dane z przestrzeni kilku lat: od 2008 do 2011 roku. Okazało się, że chorzy leczeni generykami nie doświadczyli zwiększonego ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, w porównaniu z chorymi przyjmującymi oryginały. „Nasze wyniki nie potwierdzają poglądu, że w praktyce klinicznej oryginalne statyny są lepsze od ich zamienników” podsumowują naukowcy dane z artykułu. "Pacjenci odczują pełne korzyści kliniczne swoich leków tylko wtedy, kiedy będą je zażywać; a nasze badania wykazały, że pacjenci chętniej biorą statyny generyczne niż oryginalne, z którymi wiążą się wyższe koszty terapii” komentuje profesor Joshua Gagne z Wydziału Medycyny w Brigham.

Podsumowując, w porównaniu z pacjentami przyjmującymi leki oryginalne, pacjenci rozpoczynający terapię generycznymi statynami są bardziej skłonni do przestrzegania zaleceń lekarskich i wykazują mniejsze ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, a koszty ich terapii są znacznie mniejsze. Dla przypomnienia, leki generyczne zawierają te same substancje czynne, dawkę i postać farmaceutyczną, co leki oryginalne, dlatego mogą być stosowane wymiennie. Są one wprowadzane na rynek po wygaśnięciu patentu na lek oryginalny. Mogą natomiast różnić się substancjami pomocniczymi, wielkością i kształtem. Te różnice natomiast nie mają znaczenia dla skuteczności leku. Farmaceuta w aptece jest zobowiązany poinformować pacjenta o istniejącym tańszym zamienniku. Wielu chorych korzysta z tej możliwości, co nie przyczynia się do pogorszenia ich stanu zdrowia, co potwierdzono w badaniach.

Źródła

Annals of Internal Medicine 2014;161(6):400-407 doi:10.7326/M13-2942

European Journal of Internal Medicine 2014; 6th September doi:10.1016/j.ejim.2014.08.002

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter