Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
WHO bada trzy potencjalne leki przeciw COVID-19

W ramach programu Solidarity PLUS Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozpoczyna w 52 krajach badania kliniczne trzech leków, które mają potencjał, aby pomóc w terapii COVID-19. Jeden z nich stosowany jest w leczeniu malarii, drugi – nowotworów, a trzeci – chorób układu odpornościowego. W ramach testów pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 będą otrzymywali jeden z tych trzech leków. Substancje te – artezunat, imatinib oraz infliksymab – zostały wybrane przez niezależny panel ekspertów – informuje na swojej stronie WHO.

 

Produkowany przez Ipca artezunat stosuje się w leczeniu malarii. To pochodna znanej od 30 lat artemisyny używanej w leczeniu tej choroby. Substancje te uznawane są za bardzo bezpieczne. Lek może redukować groźne stany zapalne. 

Imatinib wytwarzany przez Novartis stosuje się doustnie w leczeniu niektórych nowotworów. Wczesne badania kliniczne sugerują, że obniża on nieszczelność małych naczyń w płucach. 

Infliksymab produkcji Johnson & Johnson to natomiast przeciwciało monoklonalne stosowane w leczeniu chorób układu immunologicznego ze względu na zdolność do hamowania szerokiego spektrum szkodliwych stanów zapalnych. Wymienione terapeutyki zostały bezpłatnie przekazane przez producentów.

– Znalezienie skuteczniejszych i łatwiej dostępnych leków przeciw COVID-19 to utrzymująca się kliniczna potrzeba i WHO jest dumna z przewodzenia temu globalnemu projektowi. Chciałbym podziękować uczestniczącym w nim rządom, firmom farmaceutycznym, szpitalom, lekarzom i pacjentom, którzy wykazali się globalną solidarnością – mówi Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO

PAP

KOMENTARZE
Newsletter