Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Vir Biotechnology i GSK ogłosiły badanie oceniające stosowanie preparatu VIR-7832 we wczesnym leczeniu COVID-19
Vir Biotechnology i GSK ogłosiły badanie oceniające stosowanie preparatu VIR-7832 we wczesn

Vir Biotechnology, Inc. i GlaxoSmithKline plc ogłosiły dziś zawarcie umowy z brytyjską inicjatywą AGILE dotyczącą oceny preparatu VIR-7832 u pacjentów z COVID-19 o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego w ramach badania klinicznego fazy Ib/IIa. VIR-7832 to przeciwciało neutralizujące do zastosowania w COVID-19, które wyróżnia się, jak sugerują badania przedkliniczne, dwiema cechami: lepszą zdolnością usuwania zakażonych komórek i potencjałem zwiększania aktywności swoistych dla wirusa limfocytów T, co mogłoby znaleźć zastosowanie w leczeniu tej choroby i/lub zapobieganiu jej.

 

Platforma badawcza AGILE, która jako pierwsza zostanie użyta do testów VIR-7832 u ludzi, wykorzystuje elastyczne protokoły postępowania i modele statystyczne umożliwiające ocenę preparatów będących kandydatami na lek do stosowania w terapii COVID-19. Inicjatywa ta opiera się na współpracy Uniwersytetu w Liverpoolu, Liverpool School of Tropical Medicine, Liverpool University Hospitals NHS Foundation Trust oraz Uniwersytetu Southampton i Uniwersytetu Lancaster koordynowanej przez jednostkę ds. badań klinicznych National Institute for Health Research Southampton w placówkach sieci Clinical Research Facility Network w Wielkiej Brytanii. Badanie ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2021 r.

Dr George Scangos, dyrektor generalny w Vir mówi: – Cieszymy się, że NHS wesprze nas w prowadzeniu badań i rozwoju preparatu VIR-7832 w zakresie leczenia i potencjalnego zapobiegania COVID-19. Badanie to będzie miało kluczowe znaczenie dla zrozumienia, czy modyfikacje, którym poddaliśmy testowane przeciwciało monoklonalne, zwiększą jego siłę oddziaływania i będą stymulować odpowiedź limfocytów T, co zapewni nie tylko korzyści terapeutyczne, ale też potencjalnie wywoła efekt przypominający działanie szczepionki, który będzie mógł znaleźć zastosowanie w profilaktyce.

Dr Hal Barron, dyrektor ds. naukowych i prezes ds. badań i rozwoju w GSK dodaje: – Pomimo że prace nad szczepionkami są bardzo owocne, bieżące wskaźniki zakażeń i hospitalizacji pokazują, że opracowanie kolejnych szczepionek i opcji terapeutycznych jest konieczne, by pokonać i ostatecznie zakończyć tę pandemię. Jesteśmy wdzięczni każdej osobie zaangażowanej w badanie AGILE za wsparcie tych niezwykle ważnych prac. Spodziewamy się, że ich wstępne wyniki dostarczą istotnych danych na temat stosowania preparatu VIR-7832 we wczesnej fazie zakażenia SARS-CoV-2.

VIR-7832 będzie drugim przeciwciałem monoklonalnym opracowanym wspólnie przez firmy Vir i GSK, które ma zostać poddane badaniom jako potencjalne leczenie COVID-19. Pierwsze przeciwciało, VIR-7831, jest obecnie przedmiotem dwóch międzynarodowych badań fazy III. W jednym oceniane jest jego stosowanie na wczesnym etapie leczenia COVID-19 u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka hospitalizacji, natomiast w drugim – w terapii uczestników hospitalizowanych w związku z COVID-19.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/koronawirus-wirus-krew-osocze-5174671/

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter