Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Tym razem firma Sanofi Pasteur... konta wirus Zika
Opierając się na historycznych sukcesach firmy w opracowywaniu szczepionek przeciwko podobnym wirusom, w tym wprowadzeniu szczepionki Dengvaxia® przeciwko dendze, Sanofi Pasteur rozpoczyna projekt mający na celu opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi Zika, o którym pisaliśmy ostatnio na naszym portalu.

 

Firma Sanofi Pasteur, należąca do Grupy Sanofi zajmująca się wytwarzaniem szczepionek, rozpoczęła projekt badawczo-rozwojowy, mający na celu opracowanie szczepionki zapobiegającej zakażeniu wirusem Zika i wywoływanym przez niego chorobom.

Sanofi Pasteur jest liderem w opracowywaniu szczepionek przeciwko wirusom z tej samej rodziny co wirus Zika (ZIKV) dzięki zarejestrowanym  szczepionkom przeciwko żółtej febrze, japońskiemu zapaleniu mózgu, a niedawno również przeciw dendze. Zakłady badawczo-rozwojowe, infrastruktura przemysłowa, a przede wszystkim doświadczenie Sanofi Pasteur, którymi firma dysponuje po ostatnio opracowanych szczepionkach (szczególnie szczepionce przeciwko dendze Dengvaxia®), mogą przyczynić do efektywnej analizy rozprzestrzeniania się zakażenia wirusem ZIKV. Potencjalnie powstaje możliwość szybszej identyfikacji szczepionki, która mogłaby zostać poddana dalszym badaniom klinicznym. 

– Nasza nieoceniona współpraca z naukowcami i ekspertami w dziedzinie zdrowia publicznego, zarówno w skali globalnej, jak i w regionach dotkniętych epidemią ZIKV, w połączeniu z mobilizacją naszych najlepszych ekspertów, pozwoli przyspieszyć działania mające na celu przeprowadzenie prac badawczych oraz opracowanie szczepionki zapobiegającej zakażeniu wirusem ZIKA.  – powiedział dr John Shiver, Globalny Dyrektor Działu Badań i Rozwoju w firmie Sanofi Pasteur.

Wirus ZIKV jest blisko spokrewniony z wirusem dengi - należy do tego samego rodzaju Flavivirus. Jest przenoszony przez ten sam gatunek komara, a ostre zakażenie ma podobny przebieg kliniczny. Typowe objawy związane z zakażeniem wirusem Zika obejmują gorączkę, wysypkę, obrzęk stawów, zapalenie spojówek oraz bóle głowy. Ostatnie dane wskazują także, że zakażenie wirusem Zika kobiety w ciąży wiąże się z podwyższonym ryzykiem wady rozwojowej płodu, określanej jako mikrocefelia. Powoduje ona wykształcenie się nieprawidłowo małej głowy, zaburzając rozwój mózgu.

Firma Sanofi Pasteur odpowiada na globalne wyzwanie jakim jest  opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi Zika ze względu na szybkie szerzenie się zakażenia wirusem oraz możliwe powikłania medyczne, które wywołuje – mówi dr Nicholas Jackson, Globalny Dyrektor Działu Badań Sanofi Pasteur, który będzie prowadził nowy projekt szczepionki przeciwko ZIKV. – Oprócz poważnego ryzyka wad wrodzonych związanego z zakażeniem wirusem Zika trwają również badania mające na celu ocenę innego zgłaszanego związku pomiędzy wirusem Zika i niebezpiecznym zaburzeniem neurologicznym – dodaje. 

Do niedawna wirus ZIKV uznawany był  za rzadko występujący i pozornie łagodny. Jednak w maju 2015 roku Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) wydała ostrzeżenie dotyczące pierwszego potwierdzonego zakażenia wirusem ZIKV w Brazylii i od tego czasu wirus ten rozprzestrzenia się w obu Amerykach. W Stanach Zjednoczonych władze zidentyfikowały przypadek lokalnego zakażenia wirusem Zika w Portoryko, a przypadki zakażeń odnotowano również w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych u osób powracających z podróży. 

Podczas spotkania informacyjnego, które odbyło się w trakcie 138. Rady Wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Dyrektor Generalna WHO, dr Margaret Chan, stwierdziła, że WHO jest głęboko zaniepokojona wirusem ZIKV z czterech głównych powodów:

  • możliwego związku zakażenia z wadami wrodzonymi i zespołami neurologicznymi;
  • możliwości dalszego rozprzestrzeniania się wirusa w różnych krajach ze względu na duże rozpowszechnienie geograficzne komara przenoszącego zakażenie;
  • braku odporności populacyjnej w obszarach nowo dotkniętych zakażeniami;
  • braku szczepionek, swoistego leczenia oraz szybkich testów diagnostycznych.

Ponadto Ośrodki Zwalczania Chorób i Zapobiegania (CDC) wydały zalecenia, zgodnie z którymi kobiety w ciąży powinny unikać podróży do krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, czyli do obszaru aktywnych zakażeń wirusem ZIKV.

Obecnie nie istnieje szczepionka ani swoiste leczenie zakażenia wirusem Zika. Ważnym działaniem pozostaje ograniczanie przenoszenia zakażeń, polegające na zwalczaniu komarów odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie się wirusa Zika.

Więcej o tym problemie przeczytacie w naszym niedawno zamieszczonym artykule

Źródła

Lyon, Francja – 5 lutego 2016 r.

KOMENTARZE
Newsletter