Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Scope Fluidics S.A. – notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna będąca właścicielem innowacyjnych projektów z zakresu diagnostyki medycznej – została wyróżniona przez koncern medyczny Roche Polska i zaproszona do wzięcia udziału w spotkaniu Roche Startup Day. Zainteresowanie uznanej marki na rynku ochrony zdrowia świadczy o globalnym potencjale rozwiązań przygotowanych przez Scope Fluidics w obszarze zakażeń szpitalnych.

 

 

Roche Polska wyłoniła dziewięć rozwijających się polskich spółek, które idealnie wpisują się w obszary rozwijane obecnie przez koncern. Impreza jest miejscem spotkań młodych, dynamicznych firm z przedstawicielami dużej korporacji, czyli de facto potencjalnym inwestorem. Udział spółki w spotkaniu, które odbyło się 20 października, był doskonałą okazją do zaprezentowania efektów prac nad systemem PCR|ONE i BacterOMIC gigantowi farmaceutycznemu. Jednocześnie kluczowym elementem spotkania było nawiązanie relacji i wymiana doświadczeń ze specjalistami z branży oraz z innymi firmami. 

– Bardzo cieszy nas, że zostaliśmy dostrzeżeni i zaproszeni przez Roche Polska do zaprezentowania naszej technologii. Walka z zakażeniami szpitalnymi jest dziś globalnym, narastającym problemem, dlatego stanowi języczek u wagi międzynarodowych gigantów farmaceutycznych. Zaproszenie od Roche jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ firma ta posiada w swojej ofercie wiodące na świecie urządzenia diagnostyczne. Mamy nadzieję, że szybkość oraz szerokość informacji oferowanej przez system PCR|ONE będzie służył dalszemu zwiększaniu dostępności i skuteczności diagnostyki chorób zakaźnych – komentuje prof. Piotr Garstecki, współzałożyciel i Prezes Zarządu Scope Fluidics S.A.

System PCR|ONE – flagowy produkt firmy, którego technologia jest chroniona amerykańskim patentem, stanowi odpowiedź na wysokie zapotrzebowanie opracowania metod szybkiej i skutecznej diagnostyki medycznej, w szczególności szpitalnej. Zakażenia szpitalne dotyczą 5-10 proc. wszystkich hospitalizowanych pacjentów i są odpowiedzialne za śmierć blisko 25 proc. z nich. System przeprowadza w pełni automatyczną analizę materiału genetycznego patogenów bakteryjnych i wirusowych. PCR|ONE jest bezkonkurencyjny pod kątem szybkości i kompleksowości analiz – może rozpoznać do kilkudziesięciu patogenów w ciągu kilkunastu minut od pobrania próbki. W ramach projektu PCR|ONE spółka rozwija obecnie dwa panele dla bakterii będących często przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych: MRSA (oporne na metycylinę szczepy gronkowca złocistego) i Clostridium Difficile (beztlenowa bakteria, która w sprzyjających warunkach wywołuje zapalenie jelita grubego).

Spółka pracuje również nad stworzeniem prototypu systemu BacterOMIC. Ma już za sobą kilka wstępnych faz opracowań produktu. System, jako nowoczesna platforma, będzie umożliwiał w pełni automatyczne określenie lekowrażliwości drobnoustrojów (AST) na wszystkie antybiotyki zalecane w rekomendacjach CLSI i EUCAST.

Szybka i dokładna identyfikacja patogenu powodującego infekcję jest niezbędna do przeprowadzenia odpowiedniego leczenia i zaprzestania rozprzestrzeniania się zarazków. W przypadku zakażeń bakteriami lekoopornymi, ważne jest by jak najszybciej zareagować i zidentyfikować zakażenie. Jednocześnie bardzo ważne jest ustalenie odpowiedniego program leczenia, ponieważ coraz więcej drobnoustrojów jest oporna na powszechnie stosowane antybiotyki.

KOMENTARZE
Newsletter