Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polskie badania nadzieją dla pacjentów z białaczką limfocytową

Choroby nowotworowe to jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny, dlatego prowadzenie badań klinicznych w tym obszarze jest tak ważne. W Polsce istotną rolę w finansowaniu niekomercyjnych badań klinicznych odgrywa Agencja Badań Medycznych, która wspiera innowacyjne projekty, takie jak badanie AVO-CLL. Naukowcy ze Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu poszukują nowych, skuteczniejszych metod leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej, dając pacjentom nadzieję na mniej obciążające i bardziej efektywne terapie.

 

Przewlekła białaczka limfocytowa jest chorobą, dla której leczenie na przestrzeni lat uległo znaczącej zmianie. Jeszcze niedawno chemioterapia była podstawą leczenia tej choroby, jednak teraz lekarze częściej wybierają terapie ukierunkowane molekularnie, które są bardziej skuteczne i mniej obciążające dla pacjentów. Badanie AVO-CLL to randomizowane, wieloośrodkowe badanie fazy III, którego celem jest porównanie dwóch schematów leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej. Skupia się ono na porównaniu standardowej terapii obinutuzumabem w połączeniu z wenetoklaksem (Ven-Obi) z nową terapią, w której zastosowano nowy inhibitor kinazy Brutona – akalabrutynib w połączeniu z tym samym przeciwciałem monoklonalnym. W badaniu celem jest ustalenie, czy nowa terapia z akalabrutynibem ograniczona w czasie może być równie skuteczna, ale obarczona mniejszym ryzykiem poważnych działań niepożądanych w porównaniu do dotychczasowego schematu Ven-Obi. – Zastosowanie immunoterapii przeciwciałami monoklonalnymi anty-CD20 w połączeniu z inhibitorem kinazy Brutona jako terapii ograniczonej w czasie może przynieść pacjentom korzyści w postaci skuteczniejszego leczenia przy jednocześnie mniejszej toksyczności – tłumaczy prof. Aleksandra Butrym, główny badacz. Obecnie do badania włączono już siedmiu pacjentów, a rekrutacja trwa.

W ostatnich latach nastąpił przełom w leczeniu wielu nowotworów dzięki wprowadzeniu nowoczesnych terapii celowanych, które działają na konkretne mechanizmy molekularne odpowiedzialne za rozwój choroby. Immunoterapia, terapie genowe oraz leki ukierunkowane molekularnie nie tylko poprawiły wyniki leczenia, ale także zmniejszyły toksyczność terapii, co poprawiło jakość życia pacjentów. W przypadku białaczki limfocytowej przejście od tradycyjnych terapii do nowoczesnych schematów leczenia, jak w badaniu AVO-CLL, pokazuje, jak bardzo medycyna onkologiczna się zmienia. Nowe badania pozwalają lepiej zrozumieć, które kombinacje leków działają najlepiej, jakie działania niepożądane można zminimalizować oraz jak długo pacjenci powinni być leczeni, aby uzyskać optymalne wyniki. Co ważne, pacjenci biorący udział w badaniach klinicznych często mają szansę na dostęp do najnowszych, jeszcze powszechnie niedostępnych terapii, które mogą znacznie poprawić ich stan zdrowia. W badaniu AVO-CLL pacjenci otrzymują roczną, dwulekową terapię, po której poddani są dalszej obserwacji, co pozwala na monitorowanie długoterminowych efektów leczenia.

Źródła

Fot. Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, źródło: www.zdrowie.walbrzych.pl

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter