Fot. Polpharma Biologics
Biopodobny ranibizumab został opracowany przez Bioeq – spółkę joint venture, zawartą pomiędzy Polpharma Biologics a firmą Formycon. Polpharma Biologics uczestniczyła w pracach nad transferem technologii i walidacją procesu wytwarzania oraz metod analitycznych. Lek jest produkowany w gdańskim Centrum Rozwoju i Produkcji Polpharma Biologics. Za jego komercjalizację w USA jest odpowiedzialna firma Coherus BioSciences, Inc., a na terenie Unii Europejskiej – Teva Pharmaceutical Industries Ltd.
Lek został zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w sierpniu 2022 r., po spełnieniu standardów biopodobieństwa z produktem referencyjnym, w tym bezpieczeństwa, skuteczności i jakości. Certyfikacja Komisji Europejskiej została przyznana również w sierpniu 2022 r. po wydaniu pozytywnej opinii przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) i ma zastosowanie do wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.
– Daleki jestem od używania wielkich słów w biznesie, ale rozpoczęcie dystrybucji na amerykańskim i europejskim rynku leku, produkowanego w Polsce, jest ważnym zwrotem dla polskiego sektora biotechnologicznego. To uwieńczenie kilkunastu lat pracy ekspertów Polpharma Biologics i wieloletniej współpracy z naszymi partnerami. Jesteśmy dumni, że jako zespół rozwinęliśmy tak ważne kompetencje, związane z wytwarzaniem leków biologicznych – to również moment, w którym możemy mówić, że staliśmy się firmą o zasięgu globalnym – komentuje Michael Soldan, CEO Polpharma Biologics Group.
KOMENTARZE