Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polpharma rozszerza swoje inwestycje w biotechnologię
Polpharma podpisała umowę w sprawie wspólnego rozwoju i wprowadzania na rynek leków biopodobnych. Partnerem firmy we wspólnym przedsięwzięciu jest grupa Neuraxpharm należąca do rodziny Strüngmannów.

W celu przyspieszenia prac nad nowoczesnymi lekami biopodobnymi oraz poszerzenia możliwości w zakresie ich rozwoju, produkcji i komercjalizacji na światową skalę Polpharma nawiązała współpracę ze strategicznym niemieckim partnerem – grupą Strüngmann, który dysponuje wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie leków biologicznych. Nawiązana współpraca pozwoli obu partnerom podzielić się kosztami i ryzykiem prac nad lekami biopodobnymi oraz gwarantuje równy udział w prawach do przyszłych leków.

To bardzo ważny krok, który przyśpieszy rozwój naszej firmy. Leki biopodobne, które będą wynikiem naszej współpracy, dzięki niższej cenie umożliwią wielu ciężko chorym pacjentom dostęp do skutecznej terapii. Powołanie joint venture jest dla nas także punktem wyjścia do ewentualnej szerszej współpracy z grupą Strüngmann również w dziedzinie innowacyjnych leków biologicznych – twierdzi Jerzy Starak, przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharmy.

Polpharma podjęła strategiczną decyzję o wejściu na rynek leków biopodobnych. Leki tego typu są przyszłością współczesnej farmakoterapii ze względu na ich wysoką skuteczność i korzystny profil bezpieczeństwa, zwłaszcza w leczeniu chorób takich jak nowotwory czy schorzenia o podłożu immunologicznym.

Ponad rok temu, gdy Polpharma Biologics otwierała swoje centrum badań i rozwoju w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym dowiedzieliśmy się, że leki rozwijane w laboratoriach firmy będą biopodobne do przeciwciał monoklonalnych pierwszej i drugiej fali, tzn. takich, których ochrona patentowa wygasa za mniej więcej 8 lat -  golimumabu (znanego pod marką Simponi®) oraz Denosumabu (Prolia®, Xgeva®), których patenty wygasają odpowiednio w 2022 roku i 2024 roku. Według ówczesnych zapewnień Polpharma Biologics w pierwszej kolejności miałaby się zająć rozwojem biopodobnych przeciwciał monoklonalnych z dwóch obszarów terapeutycznych – reumatoidalnego zapalenia stawów oraz onkologii. Kolejnym etapem byłyby prace nad lekami stosowanymi w schorzeniach immunologicznych.

Dziś firma jest bardziej tajemnicza i nie chce zdradzać szczegółów dotyczących zarówno leków referencyjnych jak i konkretnych wskazań terapeutycznych. – Polpharma Biologics pozostaje aktywna w obszarze onkologii i schorzeń o podłożu immunologicznym z kilkoma produktami w fazie rozwoju – powiedziała nam Magdalena Rzeszotalska, szef ds. Public Relations w Polpharmie. Firma nie chce podać nazw konkretnych produktów nad którymi pracuje, zasłaniając się tajemnicą handlową.

Otwarte w grudniu 2012 roku centrum badań i rozwoju Polpharma Biologics było pierwszym etapem inwestycji – W czerwcu planujemy zakończyć drugi etap naszej inwestycji w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, co pozwoli nam prowadzić własne prace rozwojowe, zarówno z wykorzystaniem ssaczych linii komórkowych, jak systemów bakteryjnych. Na początku 2015 roku otworzymy oddział produkcji pilotażowej zgodny z wymogami cGMP, co umożliwi nam  produkcję serii do badań klinicznych i serii komercyjnych dla opracowywanych produktów oraz dla naszych klientów kontraktowych – opowiada nam Magdalena Rzeszotalska.

 

***

Słownik pojęć:

Polpharma – jest liderem polskiego rynku farmaceutycznego, największym polskim producentem leków i jedynym znaczącym producentem substancji farmaceutycznych w Polsce. Należy do grona 25 największych firm generycznych na świecie, z obrotami w wysokości ok. 1 mld dolarów. W skład Grupy Polpharma wchodzi 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz wiodący lokalni producenci leków w Rosji i Kazachstanie. Grupa zatrudnia łącznie ponad 7000 pracowników. Około 400 specjalistów pracuje w 6 ośrodkach badań i rozwoju, dostarczając ok. 30-40 nowych produktów rocznie. Firma jest jednym z liderów innowacyjności w Polsce. W 2013 r. zdobyła Nagrodę Prezydenta RP w kategorii „Innowacyjność”.

Thomas i Andreas Strüngmann są jednymi z najwybitniejszych przedsiębiorców w branży farmaceutycznej. W połowie lat 80-tychstworzyli drugą pod względem wielkości niemiecką firmę generycznąHexal AG, którą w 2005 roku sprzedali, wraz ze swoimiudziałami w amerykańskiej spółce Eon Labs, firmie Novartis za 7,5 miliardów dolarów.Była to jedna z największych tego typu transakcji w Europie w tamtych czasach. Od tamtej pory Thomas i Andreas Strüngmannpodejmują znaczące inwestycje w sektorze innowacji biotechnologicznych.

Leki biologiczne – zawierają jedną lub więcej substancji czynnych wytwarzanych przez organizmy żywe lub z nich pochodzących. Ich największe atuty to korzystny profil bezpieczeństwa i duża skuteczność, zwłaszcza w leczeniu chorób nowotworowych lub schorzeń pochodzenia immunologicznego.

Leki biopodobne – to generyczne wersje innowacyjnych leków biologicznych. W pełni odpowiadają profilem bezpieczeństwa i właściwościami farmakologicznymi zarejestrowanym lekom biologicznym, obecnym na rynku. Rozwój leków biopodobnych jest krótszy i tańszy od innowacyjnych leków biologicznych, co wpływa na ich niższą cenę i większą dostępność terapii.

 

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
8
10
11
12
13
14
15
LubTech Smart Food 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
Women in IT Day 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
17
18
19
20
21
22
26
27
28
3
Newsletter