Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nauka jest kobietą?
Adam Zalewski, 02.11.2015 , Tagi: konkurs
Piękno rodzi się w umyśle i nie może istnieć bez nauki. Wiarę w to przekonanie od 15 lat wyraża firma L’Oréal Polska, która prowadzi program Dla Kobiet i Nauki. Każdego roku Jury, złożone z 16 wybitnych naukowców i autorytetów polskiego świata nauki, nagradza 5 wyjątkowych kobiet, prowadzących badania w dziedzinie nauk o życiu, które mają szansę stać się przełomem i znacząco poprawić jakość życia współczesnych i kolejnych pokoleń. Kim są kobiety – naukowcy, które zaimponowały Jury w tej edycji programu? Jakie badania prowadzą i co osiągnęły do tej pory?

 

Dr Bernadeta Szewczyk: Cynkowa rewolucja w leczeniu depresji

Doktor nauk biologicznych Bernadeta Szewczyk, która pracuje w Zakładzie Neurobiologii Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk, swoją pracę naukową poświęciła zrozumieniu molekularnego podłoża depresji, wyjaśnianiu mechanizmów odpowiedzialnych za działanie leków przeciwdepresyjnych i poszukiwaniu nowych związków o właściwościach przeciwdepresyjnych.[1]Celem tej pracy jest określenie roli cynku w etiologii depresji i wskazanie mechanizmów leżących u podstaw przeciwdepresyjnego działania cynku oraz ocena możliwości zastosowania cynku jako czynnika zwiększającego efektywność leków przeciwdepresyjnych. Jak ważny to temat, mówią m.in. granty, które dr Szewczyk uzyskała w 2013 z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki czy liczba publikacji, których jest ona autorką (73 publikacje i 4 rozdziały w książce). Co równie ważne, to właśnie dr Bernadeta Szewczyk będzie reprezentować Polskę w najnowszej, międzynarodowej edycji konkursu L’Oréal for Women, zainicjowanej w zeszłym roku i nazwanej International RisingTalents.

Dr Agata Bielecka-Dąbrowa: niewydolność serca można rozpoznawać wcześniej

Dr nauk medycznych Agata Bielecka-Dąbrowa, będąca obecnie adiunktem w Zakładzie Nadciśnienia Tętniczego i niezależnym konsultantem w dziedzinie kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi, wykorzystując aparaturę medyczną i biomarkery opracowuje metody służące wczesnemu rozpoznaniu niewydolności serca, pozwalające przewidzieć rokowanie, wybranie optymalnej terapii i wskazanie, czy nie ma powikłań ze strony innych narządów.[2]Jest laureatką Nagród Zespołowych Pierwszego Stopnia Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za cykle publikacji w 2010, 2012, 2013 roku i dwóch nagród w 2014 roku oraz Nagrody Zespołowej Ministra Zdrowia za cykl publikacji w 2011 roku. Jej dorobek naukowy obejmuje aż 56 publikacji pełnotekstowych. Dr Agata Bielecka-Dąbrowa jest jednak szczególnie dumna z tego, że łączy zainteresowania naukowe ze swoją największą pasją – medycyną praktyczną.

Dr Edyta Brzóska-Wójtowicz: udział komórek macierzystych w regeneracji mięśni szkieletowych

Dr Edyta Brzóska-Wójtowicz, doktor nauk biologicznych, w związku ze wzrostem zainteresowania komórkami macierzystymi i ich potencjalnym wykorzystaniem w terapii chorób mięśniowych, zaczęła bardziej interesować się problematyką udziału komórek macierzystych w regeneracji mięśni szkieletowych. Jej prace doktorska i habiltacyjna, wykonywane w Zakładzie Cytologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczyły roli wybranych białek adhezyjnych w procesach różnicowania komórek, z których powstają włókna mięśni szkieletowych. Uwagę skupiała zarówno na komórkach obecnych w organizmie jak i tych, których przeszczepienie mogłoby poprawić regenerację mięśni szkieletowych. Do tej drugiej kategorii komórek należały komórki izolowane z ludzkiej krwi pępowinowej i z tkanki łącznej pępowiny. Wspólnie z dr Iwoną Grabowską wykazały, że zarówno jedne, jak i drugie mogą uczestniczyć w naprawie uszkodzonej tkanki. To jednak nie był koniec. Kolejnym celem dr Edyty Brzóski-Wójtowicz było sprawdzenie, jak można zaindukować komórki macierzyste obecne w organizmie do zasiedlania uszkodzonego mięśnia. Dotychczas wykazała w badaniach, że napływające komórki mogą efektywnie wspomagać odbudowywanie tkanki i nie ustaje w dalszych badaniach, mając nadzieję, że ich wyniki przyczynią się do poszerzenia wiedzy na temat wykorzystania komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej. O tym, że ma na to szanse, świadczą m.in. nagrody i stypendia, których jest laureatką: Stypendium dla Młodych Naukowców (START) Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Stypendium Rządu Francuskiego, Stypendium Rektora UW za osiągnięcia naukowe i Nagrody Finałowej w ramach programu Nagrody Naukowe Polityki.

Lek. med. Justyna Chałubińska-Fendler: eliminacja skutków ubocznych radioterapii u chorych na raka płuca

Badania lek. med. Justyny Chałubińskiej-Fendler, będącej na codzień doktorantką w Stacjonarnym Studium Doktoranckim przy Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dotyczą skutków ubocznych radioterapii występujących w zdrowych płucach, które pojawiają się zwykle po zakończeniu radioterapii u chorych na raka płuca, kiedy nie można już wpłynąć na zmiany w leczeniu.[3] Aby zwiększyć bezpieczeństwo radioterapii chorych, lek. med. Justyna Chałubińska-Fendler skupia się na poszukiwaniu wczesnych biomarkerów uszkodzenia płuc związanych z radioterapią z surowicy krwi i zmianami w teksturze obrazu, które w przyszłości mogłyby pomóc lepiej zoptymalizować leczenie w trakcie jego trwania. Odpowiedzi na swoje pytania naukowe szuka aktywnie, poprzez zaangażowanie w dodatkową działalność: jest członkinią Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, ESTRO i ASTRO, odbyła kursy szkoleniowe w Irlandii, Hiszpanii, Belgii i Polsce, jest autorką 18 prac oryginalnych. W trakcie studiów na Wydziale Lekarskim trzykrotnie została stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla doktorantów za wybitne osiągnięcia, a od 2013 roku współpracuje z Harvard Medical School w Bostonie w ramach projektu badawczego Translational Pilot Grant.

Mgr Natalia Małek: poszukiwania nowych metod leczenia bólu przewlekłego

Mgr biotechnologii Natalia Małek w Instytucie Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie prowadzi badania, których celem jest poszukiwanie nowych metod leczenia bólu przewlekłego. „Przewlekły” oznacza tutaj ból, który trwa pomimo wygojenia tkanek po urazie czy zabiegu operacyjnym, towarzyszy chorobie jak np. choroba nowotworowa czy choroba zwyrodnieniowa stawów i trwa dłużsej niż 3 miesiące. Obecnie stosowane terapie nie są wystarczająco skuteczne i niosą ryzyko wielu działań niepożądanych, dlatego badania mgr Natalii Małek skupiają się na opracowaniu zupełnie nowych leków przeciwbólowych o działaniu na nowe układy endogenne, a w przyszłości być może pozwolą na opracowanie nowych, bezpiecznych terapii tego schorzenia.

Mgr Natalia Małek jest laureatką Diamentowego Grantu przyznawanego studentom czwartego roku studiów przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dzięki któremu mogła prowadzić badania dotyczące leków wpływających na regenerację chrząstki stawowej w chorobie zwyrodnieniowej stawów. W tym roku otrzymała stypendium ETIUDA, finansowane przez Narodowego Centrum Nauki, które pozwoli jej na półroczny staż w King’s College of London, gdzie będzie kontynuowała badania nad patomechanizmami bólu przewlekłego.

O programie L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki

Celem programu jest udzielenie wsparcia finansowego i promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych kobiet – naukowców i zachęcanie ich do kontynuacji prac zmierzających do rozwoju nauki. Każdego roku w programie stypendialnym Dla Kobiet i Nauki, organizowanym we współpracy między L’Oréal Polska, Polskim Komitetem ds. UNESCO i Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 5 wyjątkowych kobiet zostaje nagrodzonych rocznymi stypendiami naukowymi:  30 000 zł w przypadku stypendiów doktoranckich i 35 000 zł za uznanie pracy habilitacyjnej.Od kolejnej, 16. edycji programu, która rozpocznie się już na początku 2016 r. wprowadzona zostanie także nowa kategoria stypendium, skierowana do kobiet na wcześniejszym etapie edukacji akademickiej, tj. w fazie studiów magisterskich. Informacje o programie można znaleźć na stronie internetowej projektu

 

 

 

[1]Temat pracy habilitacyjnej dr Bernadety Szewczyk to Rola receptora 5-HT 1A, cynku oraz ich wzajemnych interakcji w etiologii i terapii depresji.

[2]Temat pracy habilitacyjnej dr Agaty Bieleckiej-Dąbrowy toWykorzystanie biomarkerów i echokardiograficznych wskaźników dysfunkcji mięśnia sercowego w diagnostyce niewydolności serca u chorych z kardiomiopatią rozstrzeniową i nadciśnieniem tętniczym.

[3]Temat pracy doktorskiej lek. med. Justyny Chałubińskiej-Fendler to: Analiza tekstur obrazu tomografii komputerowej oraz profil immunologiczny w monitorowaniu wczesnej reakcji popromiennej w radioterapii raka płuc.

Źródła

Informacja prasowa L'Oreal Polska

KOMENTARZE
Newsletter