Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
ADAMED SmartUP, czyli jak promować naukę i wspierać młodych naukowców
Grupa Adamed, polska firma farmaceutyczno – biotechnologiczna, która została utworzona od podstaw na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów, poprzez Fundację Grupy Adamed realizuje program ADAMED SmartUP, którego celem jest promocja nauk ścisłych i przyrodniczych wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, stworzenie ogólnokrajowego programu rozwoju młodzieży szczególnie uzdolnionej w tych dziedzinach i umożliwienie jej współpracy z najlepszymi uczelniami polskimi i zagranicznymi, a także promocja idei wspierania najzdolniejszych młodych Polaków jako przyszłych liderów innowacyjnej polskiej gospodarki. Anna Kosińska, Project Manager programu ADAMED SmartUP, opowiada o celach i założeniach programu.

 

Program ADAMED SmartUP okazał się wielkim sukcesem. Do jego pierwszej edycji zarejestrowało się ponad 5 500 osób. W ramach Programu ADAMED SmartUP powstała platforma internetowa, na której można znaleźć materiały multimedialne dla nauczycieli i uczniów mające na celu popularyzację nauki wśród młodych ludzi oraz program stypendialny, w którym wyłaniana jest najzdolniejsza młodzież. Odbywają się także bezpłatne kursy weekendowe pod nazwą ADAMED SmartUP Academy, podczas których uczniowie na każdym etapie rozwoju naukowego mogą poznać tajniki nauk ścisłych i przyrodniczych. Na takie kursy prowadzone są zapisy on-line, a kolejna edycja Programu ruszy we wrześniu. Anna Kosińska, Project Manager Programu ADAMED SmartUP, opowiada nam o szczegółach tego przedsięwzięcia.

Skąd pojawiła się potrzeba na stworzenie takiego programu?

Głównym powodem była chęć wsparcia myśli naukowej. Mamy w Polsce bardzo wiele zdolnych młodych osób, których talent ujawnia się na wczesnym etapie edukacji, a niewiele jest takich programów, które wspierałyby tą zdolną młodzież. Przed rozpoczęciem Programu przeprowadziliśmy badania, które wykazały, że aż 29% młodzieży szkolnej interesuje się głównie naukami ścisłymi i przyrodniczymi. To dało nam sygnał, że młodzież potrzebuje wsparcia właśnie w tym kierunku, stąd pomysł, żeby wspierać ich od najmłodszych lat, tak aby w przyszłości stali się filarem innowacyjnej polskiej gospodarki.

W ramach tego programu nawiązujemy współpracę z instytucjami naukowymi, np. z BioCentrum Edukacji Naukowej, które zapewnia młodzieży zajęcia praktyczne z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych. Patronat honorowy nad projektem objęło 10 instytucji naukowych, m.in. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polska Akademia Nauk.

To pierwsza edycja tego programu. Czy w przyszłym roku przyjmie on tę samą formę?

Przyszłoroczna forma Programu pozostanie bez zmian. Rekrutacja do Programu Stypendialnego jest niestandardowa, ponieważ opiera się  na grze alternatywnej rzeczywistości (ang. ARG – przyp. red.), w której młodzież przenosi się do „naukowego matrixu”, gdzie dzięki wiedzy i umiejętności wyszukiwania informacji musi poradzić sobie z problemami naukowymi. Po pierwszym etapie rekrutacji, uczniowie, którzy uzyskają najlepsze wyniki, przysyłają nam swoje zgłoszenia, a my przeprowadzamy z najlepszymi rozmowy kwalifikacyjne identyfikując kandydatów na obóz naukowy.

W dniach 12-25 lipca w Warszawie odbywa się obóz naukowy dla 50 laureatów Programu. Czym będą się tam zajmować najzdolniejsi młodzi naukowcy?

Innowacyjny obóz naukowy stworzy uczestnikom możliwość udziału w zajęciach teoretycznych z czterech dziedzin naukowych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nanotechnologie. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych, zarówno w kraju jak i za granicą, pracowników naukowych. Bardzo duży nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne, a nasi partnerzy naukowi umożliwią nam przeprowadzenie zajęć również w Politechnice Warszawskiej czy Uniwersytecie Warszawskim. Oprócz tego, planowana jest wycieczka  naukowa do Centrum Badań Jądrowych, zajęcia praktyczne w Centrum Nauki Kopernik oraz wizyta w Centrum Badań i Rozwoju Grupy Adamed. Chcemy pokazać młodym ludziom, że praca naukowa to nie tylko praca na uniwersytecie, ale że naukowcy w firmach również zajmują się ciekawymi rzeczami. Będziemy także pracować nad umiejętnościami miękkimi, gdyż bardzo ważne jest, aby młody naukowiec wiedział jak ma pracować w grupie i występować publicznie. Odbędą się także specjalne wykłady wybitnych ludzi nauki oraz warsztaty z druku 3D. Program jest bardzo napięty, ale ciekawy.

 

„Stypendium szyte na miarę”

W trakcie obozu uczestnicy będą obserwowani przez konsultantów edukacyjnych, odbędzie się także dzień rozmów kwalifikacyjnych, podczas których wyłonieni zostaną laureaci nagrody głównej, czyli dziesięciomiesięcznego programu stypendialnego. Będą to konsultacje edukacyjne, w trakcie których konsultanci Programu ADAMED SmartUP będą pomagali przygotowywać i wysyłać aplikacje na studia oraz planować dalszą karierę edukacyjną. Dzięki temu każdy będzie miał szansę otrzymać stypendium dopasowane indywidualnie do potrzeb – czy to na studia za granicą, na kurs językowy lub na własne badania. – Pragniemy odpowiadać na indywidualne potrzeby naukowe naszych uczestników – dodaje Anna Kosińska.

-  Chcielibyśmy, aby nowi uczniowie dołączali do naszego programu co roku. W ten sposób pragniemy stworzyć swoistą sieć kontaktów pomiędzy młodymi zdolnymi osobami. Każdy młody człowiek, który chciałby odnaleźć swoją ścieżkę naukową, może się z nami skontaktować i z pewnością znajdzie u nas odpowiedzi na nurtujące go pytania.

 

Aleksandra Kowalczyk

KOMENTARZE
Newsletter