Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lecznicza marihuana legalna i refundowana także w Polsce!
W dodatku już od piątku, 11.03! Wprowadzenie do obrotu refundowanej marihuany leczniczej z importu równoległego to śmiały krok jak na dosyć konserwatywny obecny rząd. Tak czy inaczej od piątku wiele osób chorych czy też rodziców chorych dzieci oczekujących na taką „małą rewolucję” będzie mogło spać spokojniej.

 

Sprawa od lat budziła spore kontrowersje. Prowadziło to do sytuacji, w której wiele chorych musiało uciekać się do drastycznych środków celem nielegalnego nabycia leczniczej marihuany. Lecznicza marihuana, pomimo mniej lub bardziej uzasadnionego szumu wokół niej, jest stosowana w sposób przewlekły w szerokim spektrum schorzeń, zwłaszcza w grupie pacjentów starszych. Wykorzystuje się ją głównie w łagodzeniu objawów towarzyszących terapii antynowotworowej (wymioty, brak apetytu, ból), chorobie Crohna, zapalnej chorobie jelit, spastyczności mięśni, jaskrze oraz kacheksji (złożony proces metaboliczny prowadzący do wyniszczenia organizmu). 

Legalizacja leczniczej marihuany rozwiąże również sprawę konsekwencji, na jakie byli narażeni lekarze ordynujący takie leki (sprawa zwolnionego dyscyplinarnie dr Marka Bachańskiego). Leki tego typu są niestety dosyć drogie, stąd też prawdopodobnie producenci leków będą wkrótce zajmować się tworzeniem własnych preparatów.

Ministerstwo Zdrowia w swoim komunikacie już zapowiedziało refundację leków kannabinoidowych sprowadzonych do Polski za pośrednictwem importu równoległego - "Od 4 marca 2016 r., działając na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, minister zdrowia wydaje zgody na refundację produktów zawierających kannabinoidy, sprowadzanych z zagranicy w ramach importu docelowego".

W komunikacie można wyczytać również, że "leki objęte zgodą na refundację w trybie art. 39 ust. 1 ustawy o refundacji są dostępne w aptekach na ryczałt. To oznacza, że za opakowanie leku pacjent płaci 3,20 zł".

Leki na bazie marihuany nie będą więc dostępne od ręki w polskich aptekach. Nadal będą one sprowadzane z zagranicy na zasadach importu równoległego. Każdy przepadek pacjenta będzie indywidualnie rozpatrywany przez lekarza prowadzącego. Minister wydaje zgodę, jeśli lekarz prowadzący  uzna, że są to leki najlepsze z możliwych, przynoszą wyraźną poprawę stanu zdrowia, a jednocześnie nie mają równie dobrej alternatywy w postaci innych produktów leczniczych. Kontynuacja leczenia będzie prowadzona tylko wówczas, kiedy lekarz przedstawi każdorazowo informacje potwierdzające skuteczność prowadzonej terapii kannabinoidami.

Źródła

 

http://mgr.farm/content/lecznicza-marihuana-bedzie-refundowana

http://www.mz.gov.pl/

http://wyborcza.pl/1,75478,19738264,minister-zdrowia-moze-wydac-zgode-na-refundacje-lekow-zawierajacych.html

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter