Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lecznicza marihuana w Polsce
Pierwszym lekiem dopuszczonym do obrotu w Polsce opartym na leczniczej marihuanie ma być Sativex. Preparat od dłuższego czasu pomaga osobom chorym na stwardnienie rozsiane poza granicami naszego kraju. Rząd zapowiada, że kolejne tego typu medykamenty pojawią się na polskim rynku w niedalekiej przyszłości. Możliwe, że niedługo ludzie chcący ulżyć w cierpieniu sobie lub najbliższym przestaną być traktowani jak przestępcy.

 

Według sondaży tylko 18% społeczeństwa było przeciw wprowadzeniu na polski rynek marihuany leczniczej. Dotąd rodziny chorych i same osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane czy padaczkę lekooporną próbowały na własną rękę zaopatrzyć się w potrzebny, a "nielegalny" lek. Niestety było to o tyle ryzykowne, że skutkowało procesem sądowym oraz zwielokrotniało rzeczywiste koszty terapii. Osobom takim grozi nawet 15 lat pozbawienia wolności, ponieważ w Polsce posiadanie i przewożenie tego typu środków jest przestępstwem. Dowiedziono natomiast, że olej konopny (RSO - zagęszczony ekstrakt) nie wpływa na zachowanie czy wahania nastroju jak psychoaktywny THC - kara zdaje się być nieadekwatna.

 

Na rynku zagranicznym osoby chore na padaczkę oczekują na dopuszczenie do obrotu przez FDA leku Epidiolex, który zawiera wystandaryzowaną, terapeutyczną dawkę kannabidiolu (98%). Substancja oprócz działania przeciwpadaczkowego, ma właściwości przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne oraz neuroprotekcyjne. Jednocześnie FDA przyznała Epidiolexowi statut leku sierocego stosowanego w terapii zespołu Dravet (ciężka monokloniczna padaczka niemowląt) i Lennoxa-Gastauta (lekooporna padaczka dziecięca). Inne już dopuszczone za Oceanem lecznicze kannabinoidy to Dronabinol i Nabilon stosowane w terapii nudności i wymiotów u osób poddanych chemioterapii, gdy standardowe środki nie dają efektów.

 

Najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu, a najpóźniej w sierpniu do sejmowej komisji zdrowia zostanie skierowana właściwa ustawa . Wprowadzane zmiany mówią o tym, że jeżeli lekarz stwierdzi zasadność terapii preparatem zawierającym w swoim składzie leczniczą marihuanę, będzie mógł wystawić legalnie tradycyjną receptę. Dotychczas sprowadzenie medykamentu odbywało się na zasadzie tzw. importu równoległego na indywidualne zapotrzebowanie i trwało w czasie. Lek o którym mowa - Sativex, przynosi ulgę osobom chorym na stwardnienie rozsiane oraz dobrze radzi sobie w łagodzeniu bólu nowotworowego.


 

Źródła

http://uzaleznienie.com.pl/narkomania/rodzaje-narkotykow/718-zastosowanie-marihuany-w-leczeniu-schorzen-neurologicznych.html

http://polska.newsweek.pl/pierwsze-leki-z-marihuana-medyczna-w-polsce,artykuly,366777,1.html

KOMENTARZE
Newsletter