Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kolejny "milestone" Mabionu zakończony sukcesem
Mabion prowadzi skuteczne działania w kierunku rejestracji i wprowadzenia na rynek MabionCD20. Europejska Agencja Leków (EMA) pozytywnie zakończyła proces walidacji wniosku. Oznacza to, że Agencja rozpoczęła procedurę oceniającą MabionCD20, będącego najważniejszym projektem spółki i znajdującego się na najbardziej zaawansowanym etapie rozwoju spośród pozostałych leków.

 

 

Rejestracja MabionCD20 jest jednym z kroków milowych, jakie zostały postawione w planie rozwoju projektu. Od 2016 r. Mabion współpracuje z irlandzką firmą Mylan, która zapewniła sobie wyłączność na dystrybucję tego leku w UE i krajach bałkańskich. Umowa została zawarta na 10 mln USD i 35 mln USD w ramach kolejnych postępów projektu (realizacji milestones). W tym roku w rozwój spółki zainwestował Polski Fundusz Rozwoju za pośrednictwem spółki PFR Life Science, która objęła akcje Mabionu za 38,3 mln zł.

MabionCD20 jest przeciwciałem monoklonalnym o potencjalnym zastosowaniu w terapii nowotworów. Jest to lek biopodobny do MabThera/Rituxan firmy Roche, którego substancją czynną jest rituximab. Obecnie lek stosowany jest w leczeniu nowotworów krwi (chłoniaków, białaczek) oraz reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

Leki biologiczne są grupą leków, których substancja czynna wytwarzana jest przez organizmy żywe. Dzieli się je na dwie podgrupy – leki referencyjne oraz biopodobne. Leki referencyjne są lekami oryginalnymi, innowacyjnymi, które jako pierwsze zostały wprowadzone na rynek i zastosowane w leczeniu danego schorzenia. Leki biopodobne różnią się od leku oryginalnego jedynie budową chemiczną substancji czynnej. Leki biopodobne wykazują taką samą skuteczność terapii. Zazwyczaj koszt wprowadzenia leku na rynek oraz jego cena są niższe (w porównaniu do leku oryginalnego). Bardzo ważną cechą tych produktów jest immunogenność – inna budowa cząsteczki może pozwolić na zastosowanie terapii u pacjentów, u których występuje alergia lub nietolerancja na lek.

KOMENTARZE
Newsletter