Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Koktajl przeciwciał sotrovimab skuteczny w walce przeciw wszystkim mutacjom Omikrona

Według wstępnych badań zaktualizowanych na platformie bioRxiv koktajl przeciwciał sotrovimab jest skuteczny w walce przeciw wszystkim mutacjom Omikrona – poinformowali dziś producenci leku – GlaxoSmithKline (GSK) i Vir Biotechnology. Preparat działa przeciwko wszystkim 37 dotychczas zidentyfikowanym mutacjom Omikrona – przekazało GSK w oświadczeniu na stronie.

 

 

– Od początku naszej współpracy z Vir stawialiśmy hipotezę, że sotrovimab będzie miał wysoką barierę dla odporności, a tym samym – będzie mógł zapewnić najlepszy w swojej klasie potencjał we wczesnym leczeniu pacjentów z COVID-19. Te dane przedkliniczne wykazują, że nasze przeciwciało monoklonalne może być skuteczne wobec najnowszego wariantu Omikron oraz wszystkich innych wariantów zdefiniowanych do tej pory przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako niepokojące [VoC – Variant of Concern – przyp. red.]. Z niecierpliwością czekamy na omówienie tych wyników z organami regulacyjnymi na całym świecie – mówi Hal Barron, szef pionu badawczo-rozwojowego GSK.

Jak twierdzi dr hab. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, mutacji jest więcej, niż dotychczas rozpoznano: – Wariant Omikron skumulował łącznie ok. 50 mutacji, z czego ponad 30 dotyczy zmian białka kolca. Nawet jeśli ta liczba zmian w białku kolca jest rekordowa, są to zmiany ok. 30 aminokwasów z łącznej liczby ok. 1270, z których składa się to białko. Ekspert podkreśla przy tym, że poziom wiedzy na temat wariantu Omikron jest wciąż zbyt mały, by formułować na jego temat definitywne oceny.

Dr George Scangos, dyrektor generalny Vir, dodaje: – Sotrovimab jest pierwszym przeciwciałem monoklonalnym, w którego przypadku zgłoszono dane przedkliniczne wykazujące aktywność przeciwko wszystkim badanym wariantom SARS-CoV-2, budzącym do tej pory obawy i zainteresowanie, w tym Omikronowi, a także wciąż rozpowszechnionej i wysoce zaraźliwej Delcie. [...] Jesteśmy przekonani, że sotrovimab będzie nadal zapewniał znaczące korzyści we wczesnym leczeniu pacjentów, którzy mają nadzieję uniknąć najpoważniejszych konsekwencji COVID-19.

Preparat występujący pod nazwą Xevudy jest obecnie dopuszczony do użycia w nagłych przypadkach m.in. w Stanach Zjednoczonych. Sotrovimab to eksperymentalne przeciwciało monoklonalne przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Badania przedkliniczne wykazały, że może ono zarówno uniemożliwiać wnikanie wirusa do zdrowych komórek, jak i usuwać zakażone komórki.

PAP i GSK

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/koronawirusy-choroba-medycyna-6968313/

KOMENTARZE
Newsletter