Owoce, których należy unikać
W diecie przy cukrzycy istotne znaczenie mają odpowiednie porcje węglowodanów dostarczanych w każdym posiłku. Choroba jest bowiem ściśle związana z przemianą materii. Mimo że cukry stanowią ważny składnik pokarmowy, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, to wskazane jest ich prawidłowe rozłożenie w jadłospisie. Wiele produktów spożywczych lepiej niestety wykluczyć ze względu na tzw. wysoki indeks glikemiczny (procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu porcji zawierającej 50 g przyswajalnych węglowodanów). Przy cukrzycy zaleca się produkty, których indeks glikemiczny (IG) nie przekracza 60, a dozwolone w niewielkich ilościach są te o wartości 61-69 IG. Owoce powyżej 70 IG mogą powodować nagły wzrost poziomu cukru we krwi i hiperglikemię. Zatem jakich owoców nie można jeść przy cukrzycy? Wśród nich znajdują się m.in. banany i winogrona. Dozwolone w umiarkowanych ilościach są natomiast np. śliwki i gruszki.
Wybierając świeże owoce, warto zwrócić uwagę na stopień ich dojrzałości. Niższy indeks glikemiczny mają te mniej dojrzałe, dlatego przy cukrzycy lepiej sięgać np. po bardziej zielonego banana niż tego, który jest mocno żółty lub ma już brązowe przebarwienia. Zwiększona zawartość węglowodanów jest także charakterystyczna dla owoców przetworzonych na dżemy, konfitury i syropy. Chcąc uwzględnić je w diecie, lepiej sięgać po te specjalne przygotowane dla diabetyków. Są one odpowiednio dostosowane do potrzeb osób o specjalnych wymaganiach żywieniowych. Dobrze jest także unikać owoców suszonych i kandyzowanych oraz konserwowanych w puszkach.
Jakie owoce można jeść przy cukrzycy?
Mając cukrzycę, nie musisz rezygnować z jedzenia owoców. Stanowią one ważny element diety, jednak należy wybierać te o odpowiednim indeksie glikemicznym. Wśród dozwolonych produktów znajdują się m.in.: truskawki, agrest, jabłka, maliny, grejpfruty, jeżyny, porzeczki, jagody, borówki, mandarynki i brzoskwinie. Pamiętaj przy tym, aby sięgać po jak najbardziej świeże ich postacie, nieprzetworzone. Obróbka termiczna – w tym gotowanie, smażenie i pieczenie – sprawia, że IG owoców staje się wyższe!
Spożywanie dozwolonych owoców przy cukrzycy nie musi być jednak nudne. Mimo że odradza się przetwarzanie, wciąż możesz je wykorzystać w wielu potrawach i przekąskach. Śmiało dodawaj owoce np.:
* do śniadania – jagody zalej jogurtem naturalnym lub połóż na serek śniadaniowy plastry truskawek,
* do obiadu – malinami urozmaicisz sałatę z oliwą,
* do napojów – z brzoskwini przygotujesz orzeźwiającą jak lemoniada wodę smakową, która ugasi pragnienie w cieplejsze dni.
KOMENTARZE