Dietę lodową odkrył doktor Brian Weiner, gastroenterolog z New Jersey, wpływ temperatury otoczenia na organizm ludzki potwierdzili także badacze z Garvan Institute of Medical Research w Sydney. Doktor Weiner uważa, że spożycie litra lodów dziennie pozwala spalić ok. 160 kalorii,, co jest wydatkiem energii zbliżonym do szybkiego spaceru na odległość 1,5 km. Jego zdaniem w ciągu roku można stracić ok. 15 kg.
Z czego wynika skuteczność diety lodowej?
Dieta lodowa jest coraz modniejszym sposobem odżywiania. W lodach znajduje się dużo wapnia – pierwiastka, który ma udział w procesie tycia i chudnięcia. I tak odpowiednio, gdy jest go dużo w organizmie, zwiększa się jego zdolność do spalania tłuszczu. W sytuacji odwrotnej - braku wapnia - komórki organizmu gromadzą tłuszcz i powiększają swoją objętość. Przyjmując preparaty wapniowe możliwe jest spalenie o 26% więcej kalorii i o 38% więcej tłuszczu. Najlepiej, aby wapń pochodził z naturalnych źródeł tj. nabiału. Naukowcy prowadzący takie badania zaliczyli właśnie do nabiału lody zawierające mleko. Dieta lodowa jest kuracją oczyszczająco-odchudzającą.
Jak długo stosuje się dietę lodową?
Czas trwania diety lodowej wynosi średnio 4 tygodnie. Założeniem jest spożywanie każdego dnia posiłków liczących łącznie 1500 kalorii. Wśród tych posiłków jeden musi składać się z lodów, jednak bez obecności w nich cukru i tłuszczu. Wielkość porcji nie powinna przekraczać filiżanki i mieć mniej niż 250 kcal. Dodatkowo w diecie lodowej należy wypijać około 3-4 litrów wody, najlepiej w wersji zmrożonej lub z dodatkiem kostek lodu. Podczas diety jemy przede wszystkim świeże owoce, gotowane warzywa, białko oraz błonnik pozyskiwany z pełnoziarnistych zbóż. Niska temperatura lodów pozwala organizmowi szybciej zaspokoić apetyt na słodkości, co w rezultacie powoduje, że nie dochodzi do skoków cukru we krwi a ciało jest szybko nawodnione. Pierwsze efekty widoczne są już po około tygodniu - płaski brzuch i czysta cera. Organizm podczas diety lodowej uzupełnia niedobory witamin i zrzuca kilogramy w postaci wody zatrzymanej w organizmie. Jeśli nasze menu podczas diety lodowej będzie bazować na zdrowych składnikach oczyszczających, dieta ta może zagwarantować organizmowi prawdziwy detoks.
Jakie lody i kiedy warto spożywać?
Najlepsze w diecie lodowej są lody domowe wytworzone na kefirze czy też jogurcie probiotycznym. Jako dodatki powinny znaleźć się: banany, surowe kakao, spirulina, jagody, maliny – naturalne składniki zawierające antyoksydanty. Od lodów warto zacząć śniadanie, ponieważ zimy posiłek pobudzi metabolizm i poprawi pracę mózgu. Nie należy natomiast stosować najogólniej dostępnych lodów, bo te zjedzone w nadmiarze odłożą się wyłącznie w postaci tłuszczu. Kupując lody należy zatem dokładnie przeczytać ich skład i wybrać te ze zdrowymi składnikami i jak najmniejszą ilością kalorii.
Zalety diety lodowej
Wyniki badań dietetyków potwierdzają, że również wzmacnia ona organizm, zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, osteoporozy, kamicy nerkowej czy raka okrężnicy.
KOMENTARZE