Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Celon Pharma, GSK i Glenmark z ugodą ws. sprzedaży leku Salmex
Celon Pharma, GSK i Glenmark z ugodą ws. sprzedaży leku Salmex

W wyniku rozmów trójstronnych Celon Pharma, Glenmark i GlaxoSmithKline zawarły ugodę w sprawie sprzedaży leku Salmex na rynku polskim i wybranych rynkach europejskich. O wynikach toczących się sporów sądowych dotyczących sprzedaży leku Celon Pharma informuje w swoim styczniowym raporcie.

 

 

 

Ugodę w sprawie licznych pozwów wniesionych przez spółki z grupy GlaxoSmithKline zawarto 12 stycznia br. Jak wyjaśnia Celon Pharma w swoim komunikacie, chodzi o rzekome naruszenie znaków towarowych i praw autorskich do produktów inhalacyjnych w formie dysku firmy GSK, a także rzekomych działań nieuczciwej konkurencji przypisywanych Celon Pharmie i Glenmark, w stosunku do leku Salmex (występującego pod nazwami handlowymi: Stalpex, Salflutin, Asthmex) na wybranych rynkach europejskich.

Zgodnie z ugodą strony wycofają się z postępowań sądowych dotyczących leku Salmex w Polsce i na rynkach europejskich objętych umową dystrybucyjną zawartą między Celon Pharmą a Glenmark. Chodzi o Czechy, Danię, Finlandię, Niemcy, Islandię, Irlandię, Włochy, Luksemburg, Maltę, Gibraltar, Holandię, Norwegię, Rumunię, Słowację, Szwecję i Wielką Brytanię. Dzięki ugodzie Salmex będzie sprzedawany w Polsce i na wybranych rynkach europejskich, w uzgodnionym kształcie inhalatora bez ryzyka naruszania praw własności intelektualnej.

Z raportu półrocznego Celon Pharmy za rok 2019 wynika, że na terenie Polski prowadzone były dwa spory sądowe z powództwa Glaxo Operations UK i GSK Services. Powodowie domagali się zaniechania produkowania, wprowadzania do obrotu, składowania, oferowania i reklamowania leków wziewnych w inhalatorze podobnym do inhalatora Powodów oraz nakazania zniszczenia inhalatorów wraz z materiałami informacyjnymi i promocyjnymi. W ocenie Powodów Celon Pharma sprzedawała inhalator o łudząco podobnym kolorze i kształcie do ich produktu.

Celon Pharma informuje, że dzięki zawartej ugodzie realizacja strategii sprzedaży eksportowej na kolejne okresy zostanie wznowiona.

Źródła

celonpharma.com

KOMENTARZE
Newsletter