Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Aspiryna może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jajnika
Rak jajnika, to chyba najgroźniejszy nowotwór kobiecy. Przez długi czas nie daje żadnych objawów i ciężko go zdiagnozować. Wyniki najnowszej analizy sugerują, że kobiety, które regularnie zażywają aspirynę (np. codzienna dawka kardiologiczna) mają mniejsze ryzyko zachorowania na tą podstępną chorobę.

Badanie opublikowane na łamach Journal of National Cancer Institute polegało na określeniu zależności pomiędzy stosowaniem aspiryny, leku nienależącego do NLPZ oraz paracetamolu, a ryzykiem wystąpienia raka jajnika. Zbiorcza analiza zawiera dane z 12 badań kliniczno-kontrolnych prowadzonych w latach 1992 – 2007. Naukowcy uwzględnili także podział probantów ze względu na wiek, masę ciała, rasę, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, wielorództwo i onkologiczną historię rodziny. Spośród 7776 chorych z inwazyjnym rakiem jajnika i 11843 pacjentów należących do grupy kontrolnej, 18% regularnie stosowało aspirynę, 24% inne nie-NLPZ, a 16% paracetamol. Wyniki wskazują, że jedynie w grupie osób zażywających kwas acetylosalicylowy ryzyko zachorowania na raka jajnika było obniżone aż o 20% -przy sporadycznym jej spożyciu i 34%- przy codziennym wykorzystywaniu dawki poniżej 100g. Podobnych zależności nie wykazano w przypadku innych leków użytych w badaniu.

Nie wiadomo jednak nadal jaki jest mechanizm działania aspiryny na tej płaszczyźnie. Lekarze, mimo że cieszą się optymistyczną prognozą, to jednocześnie zalecają ostrożność mając na uwadze skutki długotrwałego przyjmowania tego najpopularniejszego NLPZ.

Rak jajnika to największy zabójca spośród nowotworów złośliwych narządów płciowych. Zaledwie 30% kobiet dożywa 5 lat od chwili jego późnego zdiagnozowania w III i IV stadium. Kiedy rozpoznanie przypada na I stopień kliniczny zaawansowania i zostanie podjęte odpowiednie leczenie aż 80% kobiet ma szansę na dłuższe, szczęśliwe życie. Niestety nadal w środowisku lekarzy pokutuje opinia, że rak jajnika w swojej wczesnej fazie jest niemal niewykrywalny. Często objawy zgłaszane przez zaniepokojone pacjentki są bagatelizowane ze względu na swoją niewielką specyficzność.

Obiecującą alternatywą we wczesnej diagnostyce tego nowotworu jest zastosowanie technik immunologicznych i biologii molekularnej. Póki co Panie muszą pamiętać o regularnych badaniach ginekologicznych przynajmniej raz do roku.

 

red. Magdalena Habuz

Źródła

http://www.pharmacytimes.com/news/Aspirin-May-Reduce-Ovarian-Cancer-Risk

http://przychodnia.pl/rbt/index21.php

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter