Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
A kysz pneumokoki! – już niebawem darmowa szczepionka dla wszystkich dzieci
A kysz pneumokoki! – już niebawem darmowa szczepionka dla wszystkich dzieci
W ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu do Spraw Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki zapowiedział, że od 2017 roku szczepionka przeciwko pneumokokom będzie finansowana przez Państwo dla wszystkich dzieci.

 

Oświadczenie to jest optymistyczne choćby z tego powodu, że prace konstytucyjne w tej kwestii są na finiszu. Zmienia się również sposób finansowania całego przedsięwzięcia. Całość ma kosztować około 160 milionów złotych, a pieniądze będą pochodzić z budżetu państwowego, a nie jak dotychczas - z Narodowego Funduszu Zdrowa. Jest to być może związane z planami jego likwidacji w przyszłości.

Na wyżej wspomnianym posiedzeniu wiceminister Pinkas dodał - To gigantyczny wzrost nakładów na szczepienia, ale wiemy, że przez to ograniczymy ilość hospitalizacji, infekcji pediatrycznych, liczbę antybiotyków stosowanych i zapewnimy większe bezpieczeństwo naszym dzieciom.

Biorąc pod uwagę opłacalność ekonomiczną oraz fakt, że dostęp do świadczeń zdrowotnych musi być zapewniony każdemu Zespół Ekspertów zadecydował, że najlepszą opcją będzie szczepionka skoniugowana 13-walentna.

Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci. Nosiciele (także osoby dorosłe) mogą jednak stanowić źródło zakażenia dla innych osób.

Czasami skutki inwazyjnej choroby pneumokokowej mogą być bardzo poważne. Może ona prowadzić do utraty słuchu, trwałych zmian w mózgu czy nawet śmierci. Na szczęście w większości przypadków zakażenie pneumokokowe nie prowadzi do trwałych następstw. Ryzyko wzrasta, gdy zakażenie dotyczy małych dzieci, osób starszych lub osób z osłabioną odpornością.

A jak ocenić skuteczność szczepionek – mówią poparte badaniami statystyki. I tak po zaszczepieniu w wieku niemowlęcym szczepionką skoniugowaną:

  • 89% nie zachoruje na inwazyjną chorobę pneumokokową - to główny cel szczepienia,
  • 44% nie zachoruje na przewlekłe zapalenie ucha środkowego wymagające operacyjnego leczenia laryngologicznego,
  • 34% nie zachoruje na ostre pneumokokowe zapalenie ucha środkowego,
  • 22% nie zachoruje na cięższe zapalenie płuc.

Zakażenia wywołane przez pneumokoki (przede wszystkim zapalenie płuc i sepsa) są główną przyczyną zgonów dzieci poniżej 5. roku życia, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom. Szczepienie zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób oraz stanowi skuteczny sposób ochrony przed zakażeniami. Zgodnie z zaleceniami środowiska medycznego najlepiej zaszczepić niemowlę już w drugim miesiącu życia.

Źródła

http://pediatria.mp.pl/szczepieniaochronne/show.html?id=64435

http://parasoldlazycia.org/dla-rodzicow/najczesciej-zadawane-pytania/

http://www.szczepienia.pl/kalendarz-szczepien/program-na-piatke/pneumokoki/1

http://stoppneumokokom.pl/?gclid=Cj0KEQjwt763BRDZx_Xg3-Pv2cABEiQAoDfeGB0nAg-odBKnay-vbWtnEu_uTAZ5EuxjtOC2oDWC06gaAjAT8P8HAQ

http://pulsmedycyny.pl/4427268,10560,darmowa-szczepionka-przeciw-pneumokokom?utm_source=copyPaste&utm_medium=referral&utm_campaign=Firefox

 

KOMENTARZE
Newsletter