Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szczepionka Prevenar 13 nie tylko dla dzieci
Pfizer ogłosił wyniki najnowszych badań klinicznych nad szczepionką Prevenar 13. Ten zastrzyk przeciw pneumokokom okazał się także skuteczny w zapobieganiu zapaleniu płuc u pacjentów w wieku powyżej 65 roku życia. Oznacza to potencjalne rozszerzenie wskazań do stosowania tej szczepionki oraz ogromne zyski dla firmy.

Prevenar 13 został przetestowany na grupie ponad 85 000 seniorów w wieku powyżej 65 roku życia. Wyniki wskazują, że zastrzyk zapobiega pierwszym objawom zapalenia płuc. Jest to pierwsze badanie pokazujące, że szczepionka na pneumokoki nie tylko stymuluje tworzenie przeciwciał w organizmie pacjenta, ale również chroni go przed zakażeniem.

Prevenar 13 jest pierwszą szczepionką przeciw pneumokokom wprowadzoną na rynek europejski w grudniu 2009. Wskazaniami jest zapobieganie zakażeniom spowodowanym Staphylococcus pneumoniae. Przygotowywana jest z oczyszczonych wielocukrów otoczkowych z 13 serotypów tej bakterii. Obecnie została ona zatwierdzona do użycia w ponad 12 krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Szczepionkę stosuje się w celu ochrony dzieci w wieku od 6-ego tygodnia do 17-nastego roku życia przed chorobami pneumokokowymi.  Prevenar 13 chroni dzieci i młodzież przed chorobą inwazyjną, zapaleniem płuc i ostrym zapaleniem ucha środkowego. Szczepionkę stosuje się również do ochrony osób dorosłych przed chorobą inwazyjną wywołaną przez S. pneumoniae.  Choroba inwazyjna występuję wówczas, gdy bakterie rozprzestrzeniają się wraz z krwioobiegiem w organizmie powodując poważne zakażenia, takie jak posocznicę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Postać nieinwazyjna choroby jest bardziej powszechna i dotyczy zakażenia górnych dróg oddechowych, a bakterie nie są wykrywane w krwioobiegu.

Prevenar 13 jest najczęściej używaną szczepionką przeciw pneumokokom na świecie. Teraz okazuje się być także przydatna u osób starszych powyżej 65 roku życia. Wyniki tych badań niosą za sobą potencjalnie duże pieniądze dla firmy Pfizer. Analitycy rynku farmaceutycznego twierdzą, że przynoszący obecnie 4 miliardy dolarów zysku produkt, może nawet osiągnąć wartość 5 miliardów. Jednym konkurentem na rynku dla Prevenaru jest szczepionka firmy Merck – Pneumovax. Jednak badania potwierdzają, że szczepionka Pfizera może stymulować silniej i dłużej produkcję przeciwciał przez organizm człowieka. Szczepionka Pneumovax jest otrzymywana z elementów pochodzących aż z 23 serotypów S. pneumoniae, jednak nie może być stosowana u niemowląt i małych dzieci. Zalecana jest  dopiero u osób w wieku 2 lata i starszych.

Szczegółowe wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Pfizer zostaną zaprezentowane na konferencji medycznej w Indiach w przyszłym miesiącu. Na ich podstawie następnie Pfizer będzie wnioskował do FDA o rozszerzenie wskazań do stosowania tego preparatu o kolejna grupę wiekową pacjentów. 

Źródła

Informacja prasowa firmy Pfizer

http://www.ema.europa.eu/

http://www.forbes.com/

KOMENTARZE
Newsletter