Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szczepionka Prevenar 13 nie tylko dla dzieci
Szczepionka Prevenar 13 nie tylko dla dzieci
Pfizer ogłosił wyniki najnowszych badań klinicznych nad szczepionką Prevenar 13. Ten zastrzyk przeciw pneumokokom okazał się także skuteczny w zapobieganiu zapaleniu płuc u pacjentów w wieku powyżej 65 roku życia. Oznacza to potencjalne rozszerzenie wskazań do stosowania tej szczepionki oraz ogromne zyski dla firmy.

Prevenar 13 został przetestowany na grupie ponad 85 000 seniorów w wieku powyżej 65 roku życia. Wyniki wskazują, że zastrzyk zapobiega pierwszym objawom zapalenia płuc. Jest to pierwsze badanie pokazujące, że szczepionka na pneumokoki nie tylko stymuluje tworzenie przeciwciał w organizmie pacjenta, ale również chroni go przed zakażeniem.

Prevenar 13 jest pierwszą szczepionką przeciw pneumokokom wprowadzoną na rynek europejski w grudniu 2009. Wskazaniami jest zapobieganie zakażeniom spowodowanym Staphylococcus pneumoniae. Przygotowywana jest z oczyszczonych wielocukrów otoczkowych z 13 serotypów tej bakterii. Obecnie została ona zatwierdzona do użycia w ponad 12 krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Szczepionkę stosuje się w celu ochrony dzieci w wieku od 6-ego tygodnia do 17-nastego roku życia przed chorobami pneumokokowymi.  Prevenar 13 chroni dzieci i młodzież przed chorobą inwazyjną, zapaleniem płuc i ostrym zapaleniem ucha środkowego. Szczepionkę stosuje się również do ochrony osób dorosłych przed chorobą inwazyjną wywołaną przez S. pneumoniae.  Choroba inwazyjna występuję wówczas, gdy bakterie rozprzestrzeniają się wraz z krwioobiegiem w organizmie powodując poważne zakażenia, takie jak posocznicę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Postać nieinwazyjna choroby jest bardziej powszechna i dotyczy zakażenia górnych dróg oddechowych, a bakterie nie są wykrywane w krwioobiegu.

Prevenar 13 jest najczęściej używaną szczepionką przeciw pneumokokom na świecie. Teraz okazuje się być także przydatna u osób starszych powyżej 65 roku życia. Wyniki tych badań niosą za sobą potencjalnie duże pieniądze dla firmy Pfizer. Analitycy rynku farmaceutycznego twierdzą, że przynoszący obecnie 4 miliardy dolarów zysku produkt, może nawet osiągnąć wartość 5 miliardów. Jednym konkurentem na rynku dla Prevenaru jest szczepionka firmy Merck – Pneumovax. Jednak badania potwierdzają, że szczepionka Pfizera może stymulować silniej i dłużej produkcję przeciwciał przez organizm człowieka. Szczepionka Pneumovax jest otrzymywana z elementów pochodzących aż z 23 serotypów S. pneumoniae, jednak nie może być stosowana u niemowląt i małych dzieci. Zalecana jest  dopiero u osób w wieku 2 lata i starszych.

Szczegółowe wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Pfizer zostaną zaprezentowane na konferencji medycznej w Indiach w przyszłym miesiącu. Na ich podstawie następnie Pfizer będzie wnioskował do FDA o rozszerzenie wskazań do stosowania tego preparatu o kolejna grupę wiekową pacjentów. 

Źródła

Informacja prasowa firmy Pfizer

http://www.ema.europa.eu/

http://www.forbes.com/

KOMENTARZE
Newsletter