Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zakaz upraw genetycznie modyfikowanego ziemniaka w UE!
Genetycznie modyfikowany ziemniak o nazwie Amflora nie będzie dłużej produkowany i sprzedawany na terenie Unii Europejskiej, zgodnie z nową decyzją europejskiego Sądu. Jedyną uprawianą GM rośliną pozostaje kukurydza MON810.

Genetycznie zmodyfikowana odmiana ziemniaka o nazwie Amflora jest produktem niemieckiego giganta branży chemicznej, firmy BASF. W 2010 roku Komisja Europejska dopuściła uprawę ziemniaka Amflora do celów produkcji skrobi przemysłowej i żywności dla zwierząt. Decyzja ta wzbudziła niemałe zainteresowanie w środowisku obserwatorów, szczególnie, że był to zaledwie drugi przypadek wydania zezwolenia na uprawę genetycznie modyfikowanej rośliny na terenie UE.

Jeszcze w tym samym roku 5 krajów członkowskich, w tym Polska, złożyło stosowny wniosek o uchylenie wydanej przez Komisję Europejską zgody. W ubiegłym tygodniu europejski Sąd ostatecznie wycofał autoryzację Komisji dla upraw i sprzedaży ziemniaka Amflora. Wytknięto przy tym Komisji naruszenie przepisów proceduralnych dotyczących wydawania zgody na prowadzenie upraw GMO.

Ziemniak Amflora był drugą, po odpornej na insekty odmianie kukurydzy (Monsanto), genetycznie modyfikowaną rośliną, której uprawa na terenie Unii Europejskiej była prawnie usankcjonowana. Co ciekawe, BASF już w 2012 roku wstrzymał sprzedaż ziemniaka Amflora na terenie UE ze względu na olbrzymie trudności w zdobyciu pożądanej części rynku i napotykany ze wszech stron opór.

Zaistniała sytuacja niewątpliwie wpisuje się w europejską tendencję do ograniczenia upraw GMO – w połowie br. firma Monsanto ogłosiła wycofanie wszystkich oczekujących wniosków o zgodę na uprawę nowych genetycznie modyfikowanych odmian na terenie Unii Europejskiej.

Źródła

www.eurobiotechnews.eu

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter