Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Polska, Year” – polska kultura, polskie produkty… Polskie leki za granicą?
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło zagraniczne rynki pracy dla Polaków – przyczyniło się to do intensyfikacji kontaktów naszych rodaków z obcokrajowcami. Zwiększyła się przede wszystkim liczba emigracji, a także zmienił się styl życia poakcesyjnych migrantów. Dla rynku polskich produktów znaczenie mają osoby, które wyjechały na dłuższy czas. Według raportów nastawione są one na zaspokajanie własnych potrzeb – cechuje ich często konsumpcjonizm (w Wielkiej Brytanii i Irlandii 90 % respondentów przeznacza swoje zarobki na wydatki codzienne – tłumaczy się to jako rekompensatę za ciężką pracę, ciężko poniżej kwalifikacji – DDD, Dull, Dirty, Dangerous). Polacy za granicą chcą sobie zapewnić godziwe życie za ciężką pacę – co więcej, tęsknią za polskimi produktami, które darzą zaufaniem. Nie są to tylko produkty spożywcze – na rynku brytyjskim jest nisza dla leków. Polska marka jest jednak cały czas rozmyta i niewyraźna. Polskie produkty można spotkać dziś wszędzie, nadal brakuje jednak marki lub kilku marek wiodących, z którymi Polska kojarzyłaby się za granicą.

 

Czy przystąpienie do Unii, emigracje np.: do Anglii na dużą skalę, mają znaczenie dla rynku leków? Bardzo duże. Polacy za granicą bardzo chętnie kupują polskie produkty – także polskie leki.  Stanowią znaczącą grupę konsumencką z rosnącym potencjałem. Na przykładzie żywności – wg statystyk dotyczących eksportu polskich artykułów spożywczych do Wielkiej Brytanii, do końca 2003 r. łączna wartość towarów wyeksportowanych to 619 mln złotych (w 2009 r. liczba ta  wzrosła 3,5 krotnie!). Biorąc pod uwagę wszechobecny wówczas kryzys, są to bardzo pozytywne statystyki.

Jak duży jest to rynek i czy naprawdę opłaca się zainwestować w Polskie leki w Wielkiej Brytanii? Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów i liczb. Język polski jest najbardziej popularnym językiem w Anglii i Walii ( zaraz po angielskim i walijskim). Od 2003 r.,  ilość Polaków zwiększyła się 7 razy (mieszkających w Anglii) – przykładowo co 20 mieszkaniec miasteczka portowego nad morzem północnym Boston (całkowita liczba mieszkańców ok. 55 000) to Polak. Niemal każde większe miasteczko posiada polski sklep, a duże supermarkety (Sainsbury’s, Morrisons, Asda czy Tesco), stworzyły specjalne działy z polskimi produktami. Polacy, aż 30% wydatków przeznaczają wyłącznie na Polskie produkty. Dzieci najczęściej rodzące się w Anglii to Polacy. Polskie kobiety rodzą najwięcej dzieci w Anglii i rodzą ich więcej niż w Polsce! Rynek jeszcze się powiększy. Sprzedawcy on-line zauważyli trend  sprzedają dużo kosmetyków i produktów skierowanych dla mam i dzieci. Te produkty stanowią duży procent ich obrotu.

Brak silnej marki, brak współpracujących aptek i dostępu do polskich leków, to cechy charakteryzujące rynek w Anglii – warto więc zacząć biznes nawet z małym nakładem marketingowym. Należy poznać jedynie podstawowe zasady angielskiego prawa. Jeżeli chodzi o rejestrację leków rozróżnić należy leki i suplementy diety oraz kosmetyki. W UK są trzy klasy dostępności leków:

  • General Sale List (GSL)
  • Pharmacymedicines (P)
  • PrescriptionOnlyMedicines (POM)

Na wszystkie leki należy uzyskać licencję. Istnieje agencja, która pomaga w rejestracji środków farmaceutycznych, wyrobów medycznych czy leków weterynaryjnych (odpłatnie). Przyspiesza to proces legalizacji. Jeżeli chodzi o suplementy nie trzeba licencji, sprzedaje się ich bardzo dużo (trend ten widoczny jest również w Polsce).

Kupowanie licencji na leki nie jest taką prostą sprawą. Warto byłoby kupić na jeden czy dwa leki, nawet suplementy diety aby uzupełnć rynek – wybrać najbardziej popularne produkty, których Polacy chcą kupować jak najwięcej, a nie mogą ich dostać, uzupełnić obroty sprzedażą OTC, kosmetykami, na które licencji nie trzeba. Jeżeli chodzi o leki na receptę to jest to bardziej skomplikowana sprawa. Skupiłabym się bardziej na suplementach i lekach bez recepty. Warto byłoby mieć licencję na jeden czy dwa leki by zachęcić klienta do odwiedzenia apteki  mówi Sonia Jankowiak, specjalista komunikacji i doradca biznesowy współpracujący z koncernami farmaceutycznymi z Wielkiej Brytanii.

Polacy kupują najwięcej suplementów diety w porównaniu do całej Europy, w tym rankingu mają wysoką pozycję na świecie. Rynek wydaje się bardzo chłonny. Jak wpłynie na to zmiana ustawy refundacyjnej – czy dojdzie do ograniczenia importu i eksportu? Na to pytanie ciężko jest uzyskać odpowiedź. Zdanie analityków niewątpliwie przemawia o chłonności rynku angielskiego wobec polskich leków – będąc dostawcą warto więc tam zainwestować. Na razie Polskie produkty znalazłyby odbiorców na pewno wśród Polaków – niewiele Brytyjczyków na pytanie, czy wybrałoby Polski produkt ze względu na jego pochodzenie, odpowiada twierdząco. Duże znaczenie ma jednak „word of mouth” – Polacy są ambasadorami Polskich marek za granicą. Tych silnych, wybijających się marek, które mogłyby być promowane w dalszym ciągu jednak brakuje.

Źródła

Raport Instytutu Spraw Publicznych na temat wizerunku Polski i Polaków w Zjednoczonym Królestwie (http://isp.org.pl/uploads/pdf/1732756198.pdf (dostęp 16.10.2013)

Prelekcja podczas targów farmaceutycznych WIHE pharmacy, Warszawa Expo XXI, 2.10.2013

KOMENTARZE
Newsletter