Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
GMO w Unii Europejskiej – bez upraw nowych odmian
Ewa Sankowska, 23.07.2013 , Tagi: gmo, Monsanto
Firma Monsanto, światowy gigant branży GMO, ogłosiła w ostatnich dniach, że zamierza wycofać wszystkie oczekujące wnioski o zgodę na uprawy nowych odmian roślin modyfikowanych genetycznie w Unii Europejskiej. Tym samym plony z takich upraw będą jedynie importowane.

Prezes i dyrektor zarządzający firmą Monsanto na terenie Europy, Jose Manuel Madero, ogłosił decyzję o wycofaniu 6 wniosków, które są aktualnie rozpatrywane. Dotyczą one zgody na uprawę nowych odmian roślin modyfikowanych genetycznie, w tym kukurydzy, soi oraz buraka cukrowego, na terenie Unii Europejskiej. Decyzję Madero argumentował brakiem komercyjnych perspektyw prowadzenia takich upraw w Europie. Poza tym procedury pozyskiwania zgody na Starym Kontynencie są niezwykle czasochłonne i uciążliwe, co nie sprzyja aktywności takich graczy rynkowych jak Monsanto.

Tym nie mniej firma nie zamierza ograniczać działalności związanej z tradycyjnymi nasionami. Nowe odmiany GMO będą przy tym importowane do Europy, która jest ważnym importerem upraw biotechnologicznych, głównie na potrzeby żywienia zwierząt hodowlanych. Oznacza to, że Monsanto będzie dalej zabezpieczać posiadane zgody na import GM odmian powszechnie uprawianych w obu Amerykach.

W Europie komercyjnie uprawiana jest jedynie genetycznie modyfikowana kukurydza odmiany MON810, o zwiększonej odporności na szkodniki. Te uprawy jednak także napotykają coraz większe problemy w większości krajów europejskich ze względu na zakazy lokalne dotyczące GMO.

Ogłoszona decyzja Monsanto jest kolejnym tego typu wydarzeniem, po ubiegłorocznym przeniesieniu przez niemiecki BASF całej działalności badawczej z obszaru GMO do Stanów Zjednoczonych.

Źródła

www.eurobiotechnews.eu (23.07.2013)

KOMENTARZE
Newsletter