Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wyniki plebiscytu „Biologiczna Bzdura Roku 2019”
Wyniki plebiscytu „Biologiczna Bzdura Roku 2019”

Wyniki plebiscytu „Biologiczna Bzdura Roku 2019” zostały oficjalnie ogłoszone 13 stycznia 2020 roku. Głosowanie wywołało wiele emocji, jak również ściągnęło zainteresowanie mediów. Przyczyną były zapewne znane nazwiska laureatów, kontrowersyjne wypowiedzi oraz zaciekłe dyskusje internautów. W tegorocznej edycji plebiscytu oddano 52 480 głosów. Dziś możemy wspólnie prześledzić zwycięskie wypowiedzi.

 

 

Przypominamy, że plebiscyt „Biologiczna Bzdura Roku” jest inicjatywą blogera Łukasza Sakowskiego. W jego trakcie wybierane są najbardziej absurdalne, z punktu widzenia nauk biologicznych, wypowiedzi popularnych medialnie osób. Celem akcji jest edukacja, promowanie nauk przyrodniczych oraz dobra zabawa. 

 

I miejsce: Była premier, kamienie i dinozaury

Pierwsze miejsce, znaczącą przewagą głosów, zdobyła wypowiedź byłej premier Polski, Ewy Kopacz. Wszystko dzięki zabawnej historyjce opowiedzianej przez panią polityk w trakcie telewizyjnego programu publicystycznego. Wynikało z niej, że ludzie żyli w tych samych czasach, co dinozaury. Opowieść Ewy Kopacz zdobyła 21 574 głosy (41,2%). Pierwszemu miejscu w plebiscycie towarzyszy nagroda: symboliczna statuetka Alternatywnej Zięby.

Prawdopodobnie była premier Polski nie miała zamiaru przekonywać publiczności do kreacjonistycznych koncepcji ani obalać wiedzy naukowej dotyczącej historii życia na ziemi. Wypowiedź ta była jednak na tyle zabawna, że miażdżącą przewagą głosów, wywalczyła sobie tytuł największej „Biologicznej Bzury Roku 2019”.

Zgodnie z obecną wiedzą, dinozaury wyginęły ponad 60 milionów lat temu, czyli długi czas przed pojawieniem się pierwszych ludzi. Podważający teorię ewolucji kreacjoniści twierdzą czasem, że wielkie gady dzieliły ziemię z Homo sapiens kilka tysięcy lat temu. Koncepcja ta w oczywisty sposób nie jest zgodna z wiedzą naukową. Wątpliwe jest również, aby podzielała ją Ewa Kopacz. Bardziej prawdopodobna w tym przypadku jest niegroźna inspiracja „Flintstonami” lub inną bajką dla dzieci.

 

II miejsce: Otyłość zdrowia doda

Kolejne miejsce na podium zajęła wypowiedź dotycząca zdrowotnej nieszkodliwości otyłości pochodząca z oficjalnego profilu „Dziewuchy Dziewuchom”. Zdobyła aż 7 832 głosy (15%).

Z punktu widzenia medycyny otyłość nie tylko przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych, ale sama w sobie jest chorobą. Stanowi również ważny czynnik skracający życie pacjenta. W krajach wysokorozwiniętych jest jedną z istotniejszych przyczyn przedwczesnej śmierci.

Nagrodzony cytat pochodzi z serii grafik publikowanych przez „Dziewuchy Dziewuchom” na Facebooku. Miały one związek z ruchem „Body Positive”, promującym akceptację własnego ciała oraz walczącym z wykluczeniem osób, których wygląd odbiega od obowiązującego kanonu piękna. Działania tego typu są w wielu aspektach korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego osób borykających się z nadwagą i otyłością. Zjawisko „body-shamingu” jest często blokadą społeczną przed podjęciem takich aktywności jak ćwiczenia na siłowni czy pływanie na basenie. Niestety „Dziewuchy Dziewuchom” zdecydowały się na promocję antynaukowych tez, zamiast pozytywnego nastawienia do dbania o swoje ciało.

 

III miejsce: Ryzykowne egzotyczne podróże

Trzecie miejsce w plebiscycie zajęła wypowiedź znanego podróżnika – Wojciecha Cejrowskiego. Nagrodzony celebryta twierdzi, że szczepionki zabijają. Co ciekawe, jednocześnie namawia do tropikalnych wypraw, w trakcie których szczepienia ochronne są rekomendowane. Jego niebezpieczna wypowiedź zdobyła 7 127 głosów (13,6%).

Szerszy komentarz dotyczący tej wypowiedzi znajduje się we wcześniej opublikowanym artykule.

Źródła

https://www.totylkoteoria.pl/2020/01/biologiczna-bzdura-roku-2019-wyniki.html

KOMENTARZE
Newsletter