Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Redakcja portalu onkologicznego ZwrotnikRaka.pl ogłosiła listę tegorocznych laureatów ONKOLOGICZNEJ TOP DZIESIĄTKI 2016. To już trzecia edycja plebiscytu. W ramach konkursu wyróżniono najcenniejsze i najciekawsze projekty, inicjatywy oraz trendy związane z tematyką onkologiczną mijającego roku. Przedstawiamy Wam listę finalistów.

 

• REFUNDACJA NOWYCH LEKÓW ONKOLOGICZNYCH
 
W 2016 roku Ministerstwo Zdrowia objęło refundacją 10 nowych leków onkologicznych, w tym 2 nowoczesne cząsteczki immunoonkologiczne - niwolumab i pembrolizumab. Obydwie terapie wykazują istotną skuteczność w leczeniu zaawansowanego czerniaka. 
 
• PROJEKT CENTRUM NAUKOWO-PRZEMYSŁOWEGO
 
Utworzenie pierwszego w Polsce onkologiczny ośrodek badań klinicznych wczesnych faz  (I-II). Centrum Naukowo-Przemysłowe to inicjatywa Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz firmy Roche Polska.
 
• „JESZCZE JEDEN ODDECH” – PAUL KALANITHI
 
Numer 1 na liście bestsellerów „New York Timesa” napisany przez wybitnego amerykańskiego neurochirurga. To poruszająca historia lekarza, który sam został pacjentem onkologicznym, która ukazała się w polskim przekładzie we wrześniu 2016 roku.
 
• BRASTER
 
Braster to urządzenie, które pozwala na komfortowe i samodzielne badanie piersi w domu. Sprzęt stanowi uzupełnienie tradycyjnych metod badań obrazowych, takich jak mammografia czy USG. Braster ma pomagać pacjentkom wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania. 
 
• CENTRUM LECZENIA CHORÓB TRZUSTKI W KATOWICACH
 
W połowie roku otwarto Centrum Leczenia Chorób Trzustki w Katowicach przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. 
 
• AKCJA „WYLOSUJ ANIOŁA”
 
Fundacja „Gdy Liczy się Czas” we współpracy z rodzicami dzieci leczonych na oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zainicjowali akcję „WYLOSUJ ANIOŁA”, której celem jest wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów. Jest to bezterminowa akcja pisania kartek dla chorych dzieci, do której gorąco Was zachęcamy!!!
 
• KRIOABLACJA
 
Krioablacja to leczenie nowotworów zimnem. Procedura polega na zamrożeniu tkanki, a tym samym na spowodowaniu martwicy guza. Pierwszym ośrodkiem w Polsce, który realizuje te innowacyjne zabiegi krioablacji guzów nerki, wątroby oraz guzów piersi jest Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku. 
 
• INTERWENCYJNE CENTRUM NEUROTERAPII
 
Profesor Mirosław Ząbek  przyczynił się do otwarcia w Warszawie Interwencyjnego Centrum Neuroterapii (ICN) – jednego z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w Europie, gdzie przeprowadzane są wyjątkowo precyzyjne operacje mózgu, monitorowane w czasie rzeczywistym z użyciem najnowszej generacji rezonansu magnetycznego 3.0 Tesla. 
 
• FUNDACJA INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ
 
„Celuj w Raka” (leczenie celowane i diagnostyka molekularna), „Potrzeba trochę szczęścia” (choroby hematoonkologiczne) i „Miasta kontra Czerniak” (profilaktyka raka skóry) to trzy wyjątkowe akcje przeprowadzone przez Fundację Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, które zdecydowanie zasłużyły na wyróżnienie.
 
• DR MACIEJ WIECZOREK 
 
Doktor Maciej Wieczorek to nie tylko naukowiec, ale również przedsiębiorca – założył prężnie działające firmy Mabion i Celon Pharma. Dzięki niemu o polskiej biotechnologii i farmacji znów jest głośno.
 
Źródła

Informacja prasowa portalu onkologicznego ZwrotnikRaka.pl

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter