Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wegańskie dzieci są niższe, ale mniej obciążone ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych

Naukowcy z UCL Great Ormond Street Institute of Child Health w Londynie i Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie przeprowadzili badania dotyczące wzrostu, składu ciała i ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u dzieci na diecie tradycyjnej (mięsnej), wegańskiej i wegetariańskiej. Okazało się, że maluchy niejedzące mięsa mają korzystniejszy profil sercowo-naczyniowy. Dzieci na diecie roślinnej mają dodatkowo mniej tkanki tłuszczowej od pozostałych. Jednocześnie u wegan zaobserwowano niższy wzrost, a u wszystkich uczestników badania niejedzących mięsa – zbyt małą zawartość minerałów w kościach.

 

Zdaniem WHO właściwie zbilansowana dieta wegetariańska i wegańska może być bezpiecznie stosowana na każdym etapie życia. Diety roślinne są w ostatnich latach coraz intensywniej propagowane ze względu na ograniczanie cierpienia zwierząt, dobro planety oraz potencjalne korzyści zdrowotne związane z ich stosowaniem. Warto jednak zaznaczyć, że danych dotyczących rozwoju dzieci na diecie wegańskiej jest stosunkowo mało. Badania wskazują na niższe ryzyko kardiometaboliczne u dorosłych wegan i wegetarian, w porównaniu z resztą populacji. Jednocześnie osoby na diecie roślinnej mają większe ryzyko złamań ze względu na niską zawartość wapnia w diecie. Zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym już w dzieciństwie jest zasadne. Miażdżyca może zacząć się rozwijać już u dzieci, a nabyte w młodości nawyki żywieniowe wpływają na styl życia w wieku dorosłym. Istnieje więc szansa na to, że stosowanie diet roślinnych u maluchów może obniżyć częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych u dorosłych. Niestety wykluczenie całych grup żywności u dzieci niesie za sobą pewne ryzyko. Człowiek na etapie wzrostu i rozwoju ma większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energetyczne. Niedobór niektórych witamin i minerałów na kluczowych etapach dorastania może być potencjalnie niebezpieczny.

Naukowcy z UCL Great Ormond Street Institute of Child Health w Londynie i  Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie postanowili więc sprawdzić, jakie korzyści i niebezpieczeństwa wiążą się ze stosowaniem diety wegańskiej i wegetariańskiej u dzieci. W badaniach oceniano rozwój i stan zdrowia grupy polskich dzieci w wieku 5-10 lat, w której było 63 wegetarian, 52 wegan oraz 72 wszystkożerców. Wszystkie wyniki testów analizowano w odniesieniu do grupy uczestników stosujących tradycyjną dietę. Okazało się, że wegańskie dzieci miały średnio mniejszą zawartość tłuszczu w ciele. Wegetarianie mieli mniejszą otyłość pośladkowo-udową. Jednocześnie obie grupy miały niższą zawartość minerałów w kościach. Dzieci na diecie wegańskiej były średnio niższe o 3 cm od rówieśników. Zarówno wegetarianie, jak i weganie mieli niższy poziom całkowitego cholesterolu we krwi. Niestety obie grupy miały również niedobory witaminy B12 i D, o ile nie przyjmowały odpowiedniej suplementacji. W konsekwencji u dzieci na diecie wegańskiej diagnozowano niedokrwistość. Wprowadzenie suplementacji rozwiązywało problem niedoborów. Okazało się jednak, że 1/3 uczestników badania na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej nie jadła żywności wzbogacanej witaminą B12, ani nie przyjmowała suplementów.

Źródła

Desmond M. A., Sobiecki J. G., Jaworski M., Płudowski P., Antoniewicz J., Shirley M. K., ... & Wells J. C., „Growth, body composition, and cardiovascular and nutritional risk of 5-to 10-y-old children consuming vegetarian, vegan, or omnivore diets”. „The American journal of clinical nutrition”, 113(6), 1565-1577 (2021).

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/awokado-owoc-dziecko-jedzenie-1476494/

KOMENTARZE
Newsletter