Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W Łodzi otwarto laboratorium badań genetycznych w onkologii dziecięcej
W szpitalu klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi otwarto w środę laboratorium badań genetycznych w onkologii dziecięcej. Będą z niego korzystać dzieci z nowotworami z ośrodków onkologicznych w całej Polsce.

 

– To rewolucja w polskiej diagnostyce onkologicznej w pediatrii - podkreślił szef Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym (CSK) Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Wojciech Młynarski.

 

Według prof. Młynarskiego, dzięki badaniom genetycznym z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury lekarze z całego kraju zyskają możliwość indywidualnego podejścia terapeutycznego do każdego dziecka z chorobą nowotworową. – To pozwoli na leczenie dzieci za pomocą najnowszych światowych protokołów terapeutycznych i – mamy nadzieję – przyczyni się do jak największej liczby wyleczonych chorób nowotworowych - dodał.

 

Otwarte w środę Centralne Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostało wyposażone za pieniądze pozyskane w ramach 24. finału WOŚP. Wśród najnowocześniejszej aparatury diagnostycznej znalazły się m.in. sekwenatory DNA, aparaty do RQ-PCR, analizatory jakości DNA. Ich wartość to ok. 2,5 mln zł.

 

Prezes zarządu WOŚP Jerzy Owsiak zaznaczył, że łódzkie laboratorium spełnia najwyższe światowe normy i daje lekarzom możliwości terapeutyczne wykraczające poza możliwości systemu opieki zdrowotnej w Polsce. – Nie łatamy dziur, a bardziej wytyczamy nowe szlaki, inwestując w najnowocześniejsze urządzenia, technologie i rozwiązania dla leczenia dzieci - wyjaśnił.

 

W Polsce choroby nowotworowe są wykrywane u ok. 1,1 tys. dzieci rocznie. Większość z nich kwalifikuje się do terapii z wykorzystaniem badań diagnostycznych opartych o metody biologii molekularnej. Badania molekularne pozwalają m.in. na diagnozowanie zaburzeń genetycznych zaangażowanych w rozwój nowotworów, a także na monitorowanie przebiegu choroby. ONCOLAB będzie świadczył takie usługi dla wszystkich ośrodków onkologii dziecięcej w kraju.

 

Łódzkie laboratorium ma w planach uzyskanie międzynarodowych certyfikatów jakości, które umożliwią polskim onkologom i ich pacjentom dostęp do najnowocześniejszych programów terapeutycznych prowadzonych w Europie.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

KOMENTARZE
Newsletter