Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biblioteka pełna Człowieka – spotkania międzyludzkie na łódzkim Umedzie
Biblioteka pełna Człowieka – spotkania międzyludzkie na łódzkim Umedzie
Czytanie podczas jedzenia – czynność niemile widziana w kulturalnym towarzystwie. Jednak Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland przekonuje, że kulturalne rozmowy w porze obiadowej są możliwe. Ufamy, że wiedzą co mówią – w końcu są medykami!

Popołudnie przy ciekawej Książce

W piątek, 18 marca, na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi odbędzie się tzw. Żywa Biblioteka – spotkanie twarzą w twarz z osobami, którym zagraża wykluczenie społeczne i marginalizacja ze względu na kolor skóry, pochodzenie, przekonania, orientację seksualną, wyznawaną religię, wykonywany zawód. Wszyscy zainteresowani, Czytelnicy Żywych Książek, są zaproszeni do udziału w wydarzeniu które odbędzie się przy ul. Pomorskiej 251 w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Sali śniadaniowej od godz. 14:30 do godz. 18:30. Wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny. Partnerem wydarzenia jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Żywa Biblioteka Polska.

 

 

Koncepcja spotkania

Spotkanie z Żywą Książką to spotkanie z osobą, z której rozmówca stara się czytać właśnie jak z otwartej księgi – w szczerej, kulturalnej, spokojnej rozmowie dowiedzieć się jak najwięcej, z poszanowaniem godności i prawa do prywatności tej drugiej strony. Czytelnicy zapisują się do zaaranżowanej Biblioteki, a na Kartę Biblioteczną wpisują konkretną pozycję – „życie osoby”, które chcieliby „przeczytać” w ciągu (zaledwie) 30 minut od deski do deski.

 

W Księgozbiorze IFMSA znalazły się następujące tytuły: rodzina wegańska (nie jedząca produktów pochodzenia zwierzęcego), tetraplegik (osoba z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, której nogi i ręce są sparaliżowane), osoba homoseksualna, osoba bezdomna, była narkomanka, osoba czarnoskóra, muzułmanka, osoba transpłciowa (nie identyfikująca się ze stereotypowymi wyobrażeniami na temat ról płciowych i społecznych itp. przypisywanych do posiadanej przez siebie płci biologicznej).

 

 

Nasze Książki nie mają okładek, ani spisu treści, ale będą czekać żeby z nimi porozmawiać, zadać każde pytanie, poruszyć każdy temat, rozwiać każdą wątpliwość. Do zobaczenia!

 

Czym jest Żywa Biblioteka?

 

Jak możemy dowiedzieć się z oficjalnej strony internetowej Żywej Biblioteki jest to ruch międzynarodowy, powołany na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa. Osoby działające w ŻB przeciwstawiają się uprzedzeniom społecznym i dyskryminacji, działając w obronie praw człowieka poprzez spotkanie i otwartą rozmowę z drugim człowiekiem. „Żywa Biblioteka posługuje się językiem i mechanizmami biblioteki, by umożliwić pełne szacunku rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy i zachowania ludzi (…)”.

 

Koncepcja Żywej Biblioteki funkcjonuje w Polsce od 2007 r. Organizacją odpowiedzialną za przebieg wydarzeń jest Human Library Organization. Współorganizatorami Żywych Bibliotek w Polsce są: Stowarzyszenie Diversja i Stowarzyszenie Lambda w Warszawie (najstarsza w Polsce organizacja LGBT).

 

Dotychczas w łódzkim IFMSA-Poland

O działaniach podejmowanych przez łódzki oddział IFMSA-Poland pisaliśmy już w artykule pt.„Prawo medyczne – warsztaty praktyczne (Łódź)”, zachęcającym do udziału w warsztatach z prawa medycznego, które odbyły się 24 lutego b.r. w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 

Czy bioetyk mógłby być Żywą Książką? A biotechnolog?

 

 

Zofia Szafrańska-Czajka

redaktor prowadząca dział Bioetyka

e-mail: zofia.szafranska@biotechnologia.pl

 

 

Źródła

Źródła:

  1. materiały dostarczone przez organizatora
  2. Żywa Biblioteka, dostępne przez: http://zywabibliotekapolska.pl/zywa-biblioteka/historia/ (14.03.2016)
  3. Szafrańska-Czajka Z., „Prawo medyczne – warsztaty praktyczne (Łódź)”, Biotechnologia.pl, http://biotechnologia.pl/bioetyka/aktualnosci/prawo-medyczne-warsztaty-praktyczne-lodz,15962 (14.03.2016)

Foto: aut. Karsten Bitter, Flickr.com, dostępne przez: https://www.flickr.com/photos/karstenbitter/13133298784/sizes/l (14.03.2016)

KOMENTARZE
news

<Marzec 2020>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
29
2
5
6
7
8
9
10
PHARM Connect Congress 2020
2020-03-10 do 2020-03-11
11
12
13
14
15
16
17
Targi EuroLab i CrimeLab 2020
2020-03-17 do 2020-03-19
18
19
22
23
24
27
28
41. Kongres i Targi LNE
2020-03-28 do 2020-03-29
29
31
1
4
5
Newsletter