Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Twój pupil ma ogromny wpływ na skład Twojego mikrobiomu
Kochamy naszych milusińskich nawet jak z zabłoconymi łapami wchodzą do nas do łóżka. Uwielbiamy psy tak bardzo, że zapominamy o tym, iż ich brudna sierść jest idealnym nośnikiem dla wszelkich grzybów, wirusów i bakterii. Nie powinno więc dziwić, że przy takim naszym zachowaniu dzielimy ze swoimi pupilami więcej drobnoustrojów niż z innymi domownikami.

 

Mikrobiom to wszystkie drobnoustroje saprofityczne, komensale i pasożyty które występują na oraz w żywym organizmie. Wszelkie drobnoustroje ciągle próbują zasiedlić nowe nisze ekologiczne w celu pozyskiwania nowych źródeł pożywienia. Podstawową funkcją mikrobiomu jest ochrona przed patogenami - nasza mikroflora współzawodniczy (w większości przypadków z powodzeniem) z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Niemniej jednak efektem intensywnych kontaktów pomiędzy człowiekiem, zwierzętami a środowiskiem, jest niemożliwa do zupełnego uniknięcia zmienność w składzie mikrobiomu pozostająca na kolejne, długie lata życia lub występująca tylko okresowo. Wyniki ostatnich badań wskazują na to, że mikrobiom ma ogromny wpływ na rozwój i różnorodne funkcje naszego organizmu, a wszelkie zmiany w jego składzie jakościowym i ilościowym mogą się odbijać na naszym zdrowiu.   

W 2013 roku naukowcy z University of Colorado Boulder opublikowali wyniki badań, które wskazują na bardzo silny związek od strony mikrobiologicznej pomiędzy właścicielami psów a ich pupilami. Badacze przeanalizowali skład mikroorganizmów członków 60 amerykańskich rodzin - 17 rodzin miało dzieci w wieku od 6 miesięcy do 18 lat i 17 było bezdzietnych, ale za to posiadało co najmniej jednego psa i 8 miało zarówno dzieci jak i psy. Grupa kontrolna liczyła sobie 18 rodzin, które nie miały ani dzieci ani psa. Badaniu zostały poddane dłonie uczestników, czoła, języki i jelita. Analogicznej analizie poddane zostały psy zamieszkujące w domach przebadanych rodzin - materiał pobrano z ich sierści, łap, języków i jelit.

Wyniki otrzymane przez naukowców z University of Colorado Boulder wskazują na silniejszy mikrobiologiczny związek rodziców z psami niż z własnymi dziećmi. Ponadto pary, które miały psa, dzieliły większą pulę mikroorganizmów niż te, które nie mieszkały ze zwierzakami.

Jak wynika z innych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of California, San Francisco, psy mogą mieć bardzo istotny wpływ na nasz układ odpornościowy. Naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado wykazali niższe ryzyko rozwoju astmy i alergii u dzieci mieszkających z psem we wszesnych etapach swojego rozwoju. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.

 

Źródła

Zdzisław Gliński, Krzysztof Kostro . Mikrobiom – charakterystyka i znaczenie. Życie Weterynaryjne, 2015, 90(7)

http://www.colorado.edu/news/releases/2013/04/17/new-cu-boulder-study-looks-microbial-differences-between-parents-kids-and

Zdzisław Gliński, Krzysztof Kostro . Mikrobiom – charakterystyka i znaczenie. Życie Weterynaryjne, 2015, 90(7)

http://www.colorado.edu/news/releases/2013/04/17/new-cu-boulder-study-looks-microbial-differences-between-parents-kids-and

 
KOMENTARZE
Newsletter