Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Odkryto nowy cel molekularny dla potencjalnych antybiotyków
Naukowcy zidentyfikowali toksynę bakteryjną, której aktywność może stać się biologicznym pierwowzorem dla nowej klasy antybiotyków.

Narastanie oporności bakterii na działanie stosowanych antybiotyków sprawia, że znajdujemy się w ciągłej potrzebie poszukiwania nowych rozwiązań. Tymczasem naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) opublikowali na łamach czasopisma Molecular Cell doniesienia o odkryciu toksyny bakteryjnej, na wzór, której mogłyby powstać antybiotyki nowej klasy.

Zidentyfikowana toksyna wywodzi się z grupy białek występujących w tak zwanych systemach toksyna-antytoksyna (TA), które regulują wzrost bakterii. Układ genów takiego systemu TA koduje zwykle dwa białka, z czego jedno jest toksyną, drugie zaś wykazuje działanie antagonistyczne. W zwykłych warunkach oba białka tworzą neutralny kompleks, jednak pod wpływem czynników stresowych antytoksyna odłącza się bądź rozpada, uwalniając z kompleksu aktywną biologicznie toksynę.

W opublikowanych badaniach naukowcy z MIT zidentyfikowali system TA o nazwie SocAB. Uwalniana w specyficznych warunkach toksyna SocB działa hamująco na proces replikacji DNA poprzez oddziaływanie z białkiem DnaN, co uniemożliwia powstawanie nowych komórek i oznacza zahamowanie wzrostu bakterii.

Autorzy badań uważają, że ich doświadczenie daje podstawy by sądzić, że naśladowanie działania toksyny bakteryjnej SocB na molekularną machinerię replikacyjną może stać się zupełnie nowym rozwiązaniem w poszukiwaniu antybiotyków nowej generacji.

Źródła

E.Mullin, Bacteria-derived toxin could provide design for new antibiotics, www.fiercebitoech.com, 19.11.2013

KOMENTARZE
Newsletter