Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sanofi i Lonza nawiązują partnerstwo strategiczne w celu utworzenia jednego z największych zakładów produkcji leków biologicznych
Sanofi i Lonza nawiązują partnerstwo strategiczne w celu utworzenia jednego z największych
Spółki Sanofi i Lonza ogłosiły nawiązanie partnerstwa strategicznego w celu wybudowania i prowadzenia w Visp w Szwajcarii, jednego z największych na świecie zakładów hodowli komórek ssaczych, przeznaczonych do produkcji przeciwciał monoklonalnych. Partnerstwo strategiczne w formie joint venture łączy w sobie silny rozwój leków biologicznych Sanofi z doświadczeniem firmy Lonza w projektowaniu, budowaniu, uruchamianiu i prowadzeniu najnowocześniejszych zakładów hodowli komórek ssaczych. Początkowy wkład wyniesie około 290 mln franków szwajcarskich (270 mln euro) i będzie opłacony przez obie firmy w równych częściach.

Rozpoczęcie pierwszego etapu budowy zakładu przewidziane jest na rok 2017 – wymagane są jeszcze zgody organów regulacyjnych. Zakład ma być oddany do użytku w 2020 roku. Firma Lonza dotychczas wybudowała i zarejestrowała trzy podobne zakłady w Stanach Zjednoczonych i Singapurze.

- Wspólne przedsięwzięcie spółek Sanofi i Lonza uzupełnia nasze inwestycje w tworzenie własnej, wewnętrznej infrastruktury produkcyjnej i podkreśla nasze zobowiązanie do dostarczania pacjentom leczenia opartego na wysokiej jakości przeciwciałach monoklonalnych – powiedział Philippe Luscan, Wiceprezes wykonawczy ds. Globalnych Operacji Przemysłowych w Sanofi - Około 60% naszego portfolio stanowią leki biologiczne, w tym przeciwciała monoklonalne, stworzone z myślą o kluczowych obszarach, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, immunologia i choroby zapalne, neurologia czy onkologia. Lonza jest w tym zakresie doświadczonym partnerem, a możliwości, które powstaną w wyniku naszego wspólnego przedsięwzięcia, będą miały ogromne znaczenie dla pacjentów, którzy potrzebują skutecznego leczenia w wymienionych obszarach.

- Nawiązując tę długoterminową, strategiczną relację, opracowaliśmy model biznesowy, który doskonale spełnia wymagania zarówno Sanofi, jak i Lonzy. Taki model zapewnia Sanofi określoną zdolność produkcyjną, co stawia wszystkie strony przedsięwzięcia na wygranej pozycji – powiedział Marc Funk, Dyrektor ds. Operacyjnych działu Pharma & Biotech w Lonzie - W ramach naszego planu strategicznego rozwoju, będziemy opracowywać kolejne innowacyjne modele biznesowe w oparciu o wymagania naszych klientów. Mamy zamiar zaspokoić długofalowe potrzeby rynkowe poprzez stworzenie najnowocześniejszej platformy produkującej leki biologiczne. Partnerstwo strategiczne z Sanofi jest pierwszym etapem tego przedsięwzięcia. Jesteśmy przekonani, że takie perspektywiczne podejście pozwoli nam służyć większej liczbie klientów.

Partnerstwo przewiduje znaczną elastyczność i nowatorski układ dla obu firm:

  • Strony będą dzielić dostępną zdolność zgodnie z udziałami kapitałowymi we wspólnym przedsięwzięciu.
  • Sanofi uzyska dodatkowy dostęp do zdolności produkcyjnej dla leków biologicznych, by w razie potrzeby zaspokajać rosnący popyt na produkty z tego portfolio.
  • Lonza otrzyma możliwość obrotu swoim udziałem w zdolności produkcyjnej, jeśli nie będzie ona potrzebna Sanofi, a także niewykorzystaną zdolnością Sanofi, jeżeli taka będzie dostępna.
  • Lonza wybuduje zakład i będzie wspierać wspólne przedsięwzięcie w jego prowadzeniu.

Partnerstwo strategiczne pozwoli Sanofi szybko reagować na dynamiczne wahania popytu, zwiększając tym samym zdolność firmy do wprowadzania na rynek wysokiej jakości leków biologicznych nowej generacji i zapewniania pacjentom stałego do nich dostępu. Lonza otrzyma natomiast odpowiednie moce, by pokrywać coraz większe zapotrzebowanie na produkcję białek terapeutycznych z hodowli komórek ssaczych na szeroką skalę, co pozwoli firmie lepiej obsługiwać klientów. Dzięki zwiększonej elastyczności, taki model będzie wspierał optymalizację zdolności produkcyjnej leków biologicznych w całej branży.

KOMENTARZE
Newsletter