Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Oferta, której Genentech się nie oprze?
23.07.2008
Roche obiecuje chronić niezależność Genentech, jeśli nabędzie pozostałe udziały. W poniedziałek szwajcarski gigant farmaceutyczny Roche zaoferował ponad 43 miliony dolarów za nabycie 44% akcji firmy Genentech.


Oferta natychmiast podniosła (wzbudziła) dyskusję, jak niezależny gigant biotechnologiczny osadzony w San Francisco, będzie prosperował, jeśli jego akcje zostaną w całości nabyte.  32 letnia firma jest jednym z największych sukcesów biotechnologicznych, a jej wartość rynkowa szacowana jest na około 83 miliardy dolarów. Największe sukcesy terapeutyczne odniosły takie leki Genentech jak Avastin (bevacizumab) stosowany w terapii raka okrężnicy oraz Herceptin (trastuzumab) – w terapii raka piersi.
Roche nabyło większość udziałów Genentech już w 1990, jednakże dementując plotki o chęci przejęcia firmy, szef Roche, Severin Schwan obiecał firmie "doglądanie jej innowacyjnego charakteru i unikalnej naukowej specyfiki firmy".


Severin Schwan

To marna pociecha dla naukowców, którzy przeszli do Genentech z powodu jego atmosfery niezależności i innowacji. Firma uważana jest za ikonę biotechnologii. Sięgając korzeniami do współzałozyciela firmy Herberta Boyera, pioniera technologii rekombinacji DNA, firma stworzyła pierwsze leki biologiczne- wśród nich insulinę oraz ludzki hormon wzrostu. Utrzymywała swoją reputację ośrodka kreatywności i energetycznego miejsca pracy, a w 2006 roku wygrała ranking 100 najatrakcyjniejszych miejsc pracy czasopisma Fortune.


Siedziba Genentech w San Francisco


Niektórzy obserwatorzy firmy uważają, że odstępstwa od tego charakteru mogą być bliskie. "mógłbym wyobrazić sobie ogrom pracy ludzkiej spowodowanej właśnie kulturą panującą w firmie" powiedział William Tanner, analityk biotechnologiczny w Leerink Swann, osadzonego w Bostonie funduszu inwestycyjnego. " Jeśli chcieliby pracować dla Roche, to już dawno by tam byli".

Analitycy z Wall Street sugerują, że propozycja jest wysunięta przez Schwana, nowego CEO Roche, i poprzez zapewnienia w bieżącej ugodzie pomiędzy obydwiema firmami daje nabywcy pierwszeństwo odmowy dystrybucji produktów Genetechu poza granicami USA do 2014 roku. Po tym czasie, częściowo zależny Genentech, mógłby zabrać swe produkty do  konkurencji firmy Roche na zasadzie Offshore

Na zasadach zaproponowanego nabycia, Rocha dowodziłoby centralą Genentech w San Francisco jako niezależnym centrum badawczym, podczas gdy siedziba operacji komercyjnych przeniosła by się z Nutley. Centrum badań wirusologicznych zostałoby przeniesione do SF z niedalekiego Palo Alto, w kaliforni.

Genentech ma stosunkowo zubożoną linię produktów, zauważa Mark Schoenebaum, analityk z nowojorskiego oddziału Deutsche Bank. Bazuje ona na nadchodzących rezultatach późnej fazy badań klinicznych leku przeciwnowotworowego Avastin, który być może będzie z sukcesem stosowany u pacjentów z rakiem okrężnicy i piersi. W najbliższym czasie, powiedział, w linii produktów będzie dominował Avastin.




Spośród innych produktów Genentechu znajdujacych się w późnej fazy badań klinicznych, kandydatem do sukcesu jest ocrelizumab, humanizowane przeciwciało monoklonalne w II fazie badań klinicznych dla reumatoidalnego zapalenia stawów oraz tocznia, oraz w II fazie badań dla nawracającego stwardnienia rozsianego. Jednakże firma jest ograniczona przez współtwórcę leku, firmę Biogen z Massachusetts. Obydwie firmy oświadczyły w kwietniu, że kolejny lek nad którym współpracują, Rituxan (rituximab), nie sprawdziło się w późnej fazie badań klinicznych w leczeniu tocznia.

Udziały osiągnęły 89 dolarów amerykańskich i  "prawdopodobnie wzrosną, ale nie dużo" powiedział. "Mówi nam to, że sprawy nie wyglądają wcale tak różowo, jak mogłoby to się wszystkim wydawać." Zauważa także, że firmy ubezpieczeniowe ze Stanów Zjednoczonych mogą wzdrygnąć się przed płaceniem pięcio- czy sześciocyfrowych rachunków za leki, które przedłużają życie pacjentów onkologicznych o kilka miesięcy.


Herbert Boyer

W krótkim oświadczeniu w poniedziałek, Genentech potwierdziło otrzymanie oferty od Roche. Przedstawiciele firmy oświadczyli, że powołany zostanie specjalny komitet składający się z trzech dyrektorów firmy (w tym Boyera) by zadecydować, jakie dalsze kroki podjąć. Roche, ze swojej strony oświadczył, że uważa, że transakcja zostanie przeprowadzona.

W Polsce, produkcją humanizowanych przeciwciał monoklonalnych ma zająć się firma Mabion. Mabion Sp z o.o. została utworzona przez polskie firmy takie jak Celon Pharma Sp z o.o., Polfarmex s.a., IBSS Biomed S.A, Genexo Sp z o.o., Bio-Tech Consulting Sp z o.o., BioCentrum Sp z o.o. Laboratoria firmy znajdują się w MikroInkubatorze Firm Biotechnologicznych w Łodzi, zlokalizowanym na terenie Centrum Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk.  Jest laureatem konkursu na projekty badawczo-rozwojowe w ramach Inicjatywy Technologicznej I, gdzie w konsorcjum z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi uzyskała finansowanie dwóch grantów badawczo-rozwojowych.  Firma przygotowuje się do wejścia na giełdę firm technologicznych – New Connect.  Mabion jest jedyną firmą biotechnologiczną w Polsce rozwijającą technologię humanizowannych przeciwciał monoklinalnych dla celów terapeutycznych. Spółka jest w trakcie opracowywania, a w najbliższym czasie wyprodukowanie i wprowadzenie do sprzedaży dwóch preparatów opartych na tej technologii, stosowanych w chorobach nowotworowych.  W latach 2008-2010 spółka planuje  zainwestować w rozwój nowych preparatów ok. 50 mln zł.  Oprócz giełdy firma planuje  pozyskiwać kapitał niezbędny na opracowywanie i wdrażanie leków biotechnologicznych  z grantów Unii Europejskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Gospodarki, a także od inwestorów strategicznych.

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter