Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Piąta Ogólnopolska 'Noc Biologów' – wieczór w którym w dorosłych obudziła się zazdrość, że nie postanowili jednak podążyć drogą naukową, a dzieci zaczęły żałować, że nie poprosiły Mikołaja o mikroskop. Spotkanie z nauką na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęło się o 15:30 i trwało niemal do północy. Chcecie wiedzieć, co Was ominęło jeżeli tego dnia wybraliście inny sposób na spędzenie wieczoru?

 

"Noc Biologów" to rok rocznie absolutnie wyjątkowe wydarzenie. O tym, co jest przepisem na ten sukces postanowiliśmy porozmawiać z Głównym Koordynatorem Nocy Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Dr Marcinem M. Chrzanowskim (Pracownia Dydaktyki Biologii, Wydział Biologii UW).

Dowiedzieliśmy się, że przygotowania do tegorocznej edycji ruszyły pełną parą już na początku października. W organizację zaangażowani byli pracownicy Pracowni Dydaktyki Biologii, Samorząd Doktorantów oraz wolontariusze. Wszystkie przygotowane atrakcje dostosowywane były głównie do osób w wieku licealnym. To nie oznacza jednak, że osoby dorosłe i małe dzieci nie miały zupełnie co ze sobą począć – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jeżeli chodzi o statystyki, to organizatorzy zaplanowali: 30 różnych wykładów, 53 warsztaty, 18 stoisk z pokazami oraz występ chóru wydziałowego. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli również umówić się na indywidualną, 15-minutową rozmowę z Biologiem i porozmawiać o jego codziennym życiu.

Większość warsztatów była organizowana w ostatniej chwili i stanowiła np. odpowiedź na obecną sytuację polityczną związaną z wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej. Dlatego właśnie została zorganizowana wyjątkowa wystawa „Tajemniczy mrok Puszczy Białowieskiej”, stworzona w podziemiach Wydziału Biologii. Wchodząc po kolej przez korzenie i pień drzewa mogliśmy poczuć prawdziwy zapach puszczy, a przy okazji dowiedzieć się, dlaczego lasy wokół Białowieży są naszym bezcennym narodowym dobrem. Na końcu mogliśmy podpisać petycję w celu ochrony Puszczy Białowieskiej przed wycinką.
Innych, również wartych odwiedzenia stoisk było o wiele więcej, np. w części „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wężach” dla odważnych śmiałków odbywały się pokazy żywych zwierząt.

Jak zwykle nie zawiodła również tematyka wykładów i znakomici, zaproszeni goście. Mogliśmy wysłuchać prof. dr hab. Marii A. Ciemerych-Litwinienko, która w świetny sposób wprowadziła nas w tajemniczy świat komórek macierzystych („Komórki macierzyste - czyli tam i z powrotem”). Mgr Katarzyna Klimczewska dała wykład „Wszyscy jesteśmy chimerami” - o tym jak w czasie ciąży odbywa się wymiana komórek i materiału genetycznego pomiędzy matką a dzieckiem. Nie zabrakło również tematów trudnych - Mgr Katarzyna Czajkowska wytłumaczyła, co to jest lithopedion. Jak się okazało, jest to zmarły w trakcie ciąży płód, który zamiast resorpcji uległ skostnieniu lub zwapnieniu („Lithopedion, czyli o kamiennych dzieciach-mumiach”).

Dr Chrzanowski zapytany o to, które warsztaty cieszyły się największym zainteresowaniem odpowiedział, że kluczem do sukcesu było umieszczenie w tytule słów „krew”, „zagadki”, „szukaj sprawcy”, co sugeruje, że rosną nam sami przyszli kryminolodzy. Z ciekawostek dowiedzieliśmy się również, że uczestnicy w okresie zapisów intensywnie mylili uniwersytety. Wysyłali do warszawskich organizatorów zgłoszenia na prezentację "Zombie są wśród nas", która niestety miała miejsce na Uniwersytetcie Wrocławskim – mamy nadzieje, że tam cieszyła się podobnym zainteresowaniem.

W zeszłych latach w „Nocy Biologów” uczestniczyło koło 2000-2500 tysięcy osób. Organizatorzy planowali, że w tym roku (pomimo pierwszego, prawdziwego śniegu za oknem, który spadł godzinę przed naszą rozmową) liczba uczestników będzie podobna.

"Noc Biologów" na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego była objęta Honorowym Patronatem Prezydenta M. St. Warszawy. Patronem medialnym był Niezależny Miesięcznik Studentów MAGIEL. Dodatkowo profesjonalną opiekę medyczną w czasie wydarzenia zapewnił CenterMed.

Portal Biotechnologia.pl sprawował główny patronat medialny nad wydarzeniami z cyklu "Noc  Biologów"

 

Źródła

http://www.nocbiologow.pl/

www.kochampuszcze.pl

https://www.facebook.com/wierzewbialowieze/

KOMENTARZE
Newsletter