Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wierzę w Białowieżę!
“Mamy tylko jedną Puszczę Białowieską i musimy zrobić wszystko, żeby ją chronić” - taki napis widzimy na stronie kochampuszcze.pl. Jakie niebezpieczeństwo grozi temu wielkiemu kompleksowi leśnemu? I co możemy zrobić, żeby temu zapobiec?

 

Puszcza Białowieska, to kompleks leśny o obszarze 150 tys. ha. Jest on położony na granicy Polski i Białorusi. Charakteryzuje się dużymi walorami przyrodniczymi, przez co stanowi idealne miejsce dla miłośników terenów zielonych. Fascynuje biologów z całego świata – rok rocznie powstaje wiele publikacji na temat białowieskiej fauny i flory.

Do tej pory historia była dla Puszczy dosyć łaskawa – przez lata podlegała ochronie z tytułu bycia terenem służącym do polowań królewskich. Właśnie dzięki temu zachowały się tu lasy pochodzenia naturalnego. W 1921 r. utworzone zostało tam leśnictwo "Rezerwat". W 1924 r. przekształcono je w nadleśnictwo o tej samej nazwie. 1932 r. to nadleśnictwo przekształcono już w "Park Narodowy w Białowieży" o obszarze 4693,24 ha, który w 1996 r powiększono do 10 501,95 ha.

Teraz niestety nad Puszczą Białowieską wiszą czarne chmury i grozi jej wielkie niebezpieczeństwo. Lasy Państwowe chcą zwiększyć skalę wycinki drewna na terenie nadleśnictwa Białowieża, uzasadniając to gradacją kornika. Nowy Minister Środowiska w najbliższych dniach ma podpisać aneks do “Planu Urządzenia Lasu (PUL) Nadleśnictwa Białowieża na lata 2012-2021”, który będzie zakładał m.in. kilkukrotne zwiększenie wycinki drzew na tych terenach, obejmujące również drzewostany stuletnie i starsze. Nasze wielowiekowe dziedzictwo narodowe może przez to zostać nieodwracalnie zniszczone!

Pomysł wycinki uruchomił lawinę protestów - cztery organizacje ekologiczne (Greenpeace Polska, Fundacja Greenmind, WWF Polska i Fundacja Dzika Polska ) rozpoczęły zbiórkę podpisów pod petycją do premier Beaty Szydło w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej. Głos postanowili zabrać również naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z grupą ZA-PUSZCZA-MY- na Facebooku powstała strona "Wierzę w Białowieżę". W trakcie tegorocznej "Nocy biologów" oni również zbierali podpisy pod petycją, a ich stoisko odwiedziło ponad tysiąc osób! 

W ramach ogólnego sprzeciwu, 17 stycznia ulicami Warszawy przeszedł “Marsz Entów”, w którym wzięło udział conajmniej kilkaset osób.

Chcesz wesprzeć inicjatywę? Podpisz petycję - http://www.kochampuszcze.pl!

 

KOMENTARZE
Newsletter