Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wykład “Straszliwe GMO” - weź udział w obchodach 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Biologii
W tym roku, z okazji jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Biologii przygotował wiele niespodzianek. Jedną z nich jest cykl wykładów prowadzonych przez wyśmienitych naukowców. W tym tygodniu zapraszamy na “Straszliwe GMO”, o którym opowie profesor Paweł Golik.

 

W 2016 roku Uniwersytet Warszawski obchodzi okrągłe 200. urodziny. Uczelnia powstała na mocy edyktu Aleksandra I. Został on podpisany 19 listopada 1816 roku. Na początku powołano tylko pięć wydziałów. Kilka lat później na uczelni studiowało już około 800 studentów, a wykładało prawie 50 profesorów. Teraz na Uniwersytecie Warszawskim można wyliczyć 20 wydziałów, na których 3,5 tys. nauczycieli akademickich (w tym 820 profesorów) uczy 48 tys. studentów.

Z okazji swoich okrągłych urodzin Uniwersytet Warszawski przygotował wiele ciekawych imprez. Najwięcej wydarzeń związanych z 200-leciem odbędzie się w maju i czerwcu 2016 roku. Jednym z nich będzie Światowy Zjazd Absolwentów UW, który odbędzie się między 13 a 14 maja. Będzie to wspaniała okazja do tego, żeby zobaczyć, co się zmieniło, a co przetrwało z Waszych studenckich czasów. Będzie to również pretekst do spotkania dawnych znajomych oraz osób obecnie studiujących i pracujących na Uniwersytecie.

Jubileusz jest hucznie obchodzony również na Wydziale Biologii. W tym tygodniu organizatorzy zapraszają na wykład “Straszliwe GMO” prof. Pawła Golika. Wykład będzie poświęcony organizmom modyfikowanym genetycznie. Są one obecnie przedmiotem niezwykle ożywionego sporu. Problemem jest fakt, że nie wszyscy uczestnicy tego sporu rozumieją, co tak na prawdę kryje się pod skrótem GMO. By móc samodzielnie ukształtować swoją opinię, trzeba poznać przynajmniej podstawowe fakty w tym temacie. Organizatorzy obiecują, że wykład będzie okazją do dowiedzenia się tego, co o organizmach modyfikowanych genetycznie mówi współczesna biologia. Prof. Golik rozwieje wszelkie wątpliwości związane z tematem GMO i przedstawi perspektywy dalszego rozwoju inżynierii genetycznej w XXI wieku. Wykład odpędzie się w dniu 20 kwietnia 2016 r. o godzinie 17:15 w Sali 102B Wydziału Biologii (ul. Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa).

W następnej kolejności organizatorzy zapraszają na wykłady:

 

  • 17 Maja 2016 - Antarktyka jako poligon badawczy - wykład wygłosi dr Maciej Wódkiewicz.

  • 14 Czerwca 2016 - Mikroflora jelit - nasz wróg czy sojusznik? - wykład wygłosi prof. Katarzyna Jagusztyn-Krynicka.

  • 18 Czerwca 2016 - „Marchewką i kijem”, czyli o różnym wykorzystaniu roślin baldaszkowatych - wykład wygłosi prof. Krzysztof Spalik, Altruizm - wykład wygłosi prof. Joanna Pijanowska, Jak genetycy odkrywają tajemnice życia wilków? - wykład wygłosi dr inż. Robert Mysłajek, Inżynieria genetyczna - wykład wygłosi prof. Piotr Węgleński.

  • 22 Czerwca 2016 - Wyzwania medycyny i biologii reprodukcyjnej XXI wieku - wykład wygłosi dr Anna Ajduk.

 

Więcej informacji  o obchodach 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Biologii znajdziecie na stronie wydarzenia

 

Źródła

https://uw200.uw.edu.pl/pl/

http://200lat.biol.uw.edu.pl/

KOMENTARZE
Newsletter