Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naukowcy z UJ publikują wyniki swoich badań w "Science"
06.08.2010
W dniu 23 lipca 2010 roku zespół badawczy dr. hab. Artura Osyczki z Zakładu Biofizyki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii opublikował na łamach czasopisma "Science" wyniki badań niezwykle znaczące dla zrozumienia procesów przekazywania energii w układach biologicznych. Praca dotyczy jednego z podstawowych białek zaangażowanych w procesy bioenergetyczne komórek. Białko to, znane w literaturze fachowej pod nazwą cytochrom bc1 lub mitochondrialny kompleks III, jest zbudowane z dwóch identycznych monomerów, które razem tworzą skomplikowany układ o symetrii strukturalnej stanowiąc centralny punkt łańcucha przekazywania energii. Dotychczas, symetria ta uniemożliwiała zrozumienie mechanizmu działania całego białka.

Autorzy pracy zastosowali innowacyjne podejście eksperymentalne do rozwiązania problemu: wykorzystali model bakterii fotosyntetyzujących i przy użyciu technik inżynierii genetycznej skonstruowali białko fuzyjne w którym oba monomery zostały ze sobą złączone. Taka forma białka stała się unikalnym narzędziem do przerwania symetrii strukturalnej, co z kolei dało możliwość przetestowania doświadczalnie wszystkich możliwych kombinacji potencjalnych dróg działania enzymu. Wyniki badań pokazały, że białko tworzy funkcjonalny układ w kształcie litery H, który autorzy przyrównują do działania szyny elektrycznej będącej powszechnym składnikiem wielu urządzeń elektrycznych. Jest to spektakularne odkrycie tłumaczące ideę symetrii w kontekście wydajności energetycznej układów biologicznych i ich ochrony przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.

Opublikowana w "Science" praca badawcza została wykonana przez zespół młodych naukowców i w całości zrealizowana w Polsce, w laboratorium UJ. Jest to część grantu badawczego finansowanego przez brytyjską fundację Wellcome Trust, którego autorem i kierownikiem jest dr hab. Artur Osyczka. Pierwsza autorka, mgr Monika Świerczek tą pracą otwiera swój przewód doktorski i jest to zarazem jej pierwsza publikacja w czasopiśmie naukowym.

Czasopisma "Science" i "Nature" należą do najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie. Jak wynika z analizy bazy ISI z lat 1945-2010, jest to pierwsza publikacja polskich badaczy w "Science" gdzie autorem korespondecyjnym jest pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: www.uj.edu.pl
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2029>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter