Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nagrody Nobla 2013 - znamy dalsze plany jednego z Laureatów
Od ponad wieku, początek października obfituje w niezwykle ważne wydarzenia - przyznanie Nagród Nobla. Nagroda to nie tylko ogromne pieniądze, ale również prestiż i docenienie zasług dla współczesnej nauki, a także zaliczenie do grona najwybitniejszych tego świata.

        

W mijającym roku, już po raz 112 przyznano Nagrody Nobla. Każdy z laureatów, w ramach nagrody otrzymuje złoty medal, dyplom honorowy oraz ok 8 milionów koron, co daje - w przeliczeniu - około 3,5 miliona złotych.  Od 1901 roku nagrody przyznawane są w następujących dziedzinach: fizyka, chemia (decydujący głos ma Królewska Szwedzka Akademika Nauk), fizjologii lub medycynie (Instytut Karolinska), literatury (Akademia Szwedzka), Pokojowa Nagroda Nobla (Norweski Komitet Noblowski) . Od 1968 roku Bank Szwecji przyznaje specjalną nagrodę w dziedzinie ekonomii.

           

W 2013 roku, nagrody otrzymali:

 

- Fizyka - François Englert i Peter W. Higgs, za opisanie mechanizmu powstawania masy oraz odkrycie cząstki, nazwanej „Cząstką Higgsa”. Obaj naukowcy od wczesnych lat 60-tych ub.w zajmują się badaniem cząstek elementarnych, z których ma się składać wszechświat. Istnienie tajemniczej „cząstki Higgsa” ostatecznie potwierdzono w ubiegłym roku, w instytucie CERN

 

- Chemia. W dziedzinie chemii nagrodzono Martina Karplus’a, Michael’a Levitt’a i Arieh Warshela- nagroda za opracowanie algorytmów, które umożliwią opisywanie złożonych reakcji i systemów chemicznych. Stworzyli oni podstawy do programów, które umożliwiają przewidywanie reakcji chemicznych. Ich badania stały się kluczowe dla zrozumienia istoty mechanizmów różnych reakcji chemicznych.


- literacką Nagrodę Nobla otrzymała Alice Munro.  Jest to trzynasta kobieta, wyróżniona tą prestiżową Nagrodą. „Jej opowiadania cechują się niezwykłą głębia, przy oszczędności języka”- powiedział przedstawiciel Komitetu Noblowskiego.

 

- Pokojową Nagrodą Nobla uhonorowano w mijającym roku Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej. Jako uzasadnienie, Komitet Noblowski  podał informację „ o szeroko zakrojonych wysiłkach na rzecz wyeliminowania broni chemicznej”.

 

- Nagrodę Nobla w dziedzinie Ekonomii otrzymali Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen i Robert J. Shiller


- Fizjologia i medycyna. W tej dziedzinie w mijającym roku nagrodzono Jamesa E. Rothmana, Randyego W. Schekmana oraz Thomasa C. Südhofa, którzy zostali nagrodzeni za badania nad transportem zachodzącym wewnątrz komórek.

Dogłębne opisanie transportu pęcherzykowego rzuciło światło na mechanizmy transportu substancji, miedzy różnymi  kompartmentami komórki. Dlaczego badania nad transportem komórkowym są tak ważne? Transport pęcherzykowy związany jest ze wspomnianymi pęcherzykami, otoczonymi błoną lipidową. We wnętrzu pęcherzyków, na drodze szlaków biochemicznych zachodzi szereg procesów regulujących prawidłowe funkcjonowanie komórek, jak transport, wchłanianie, modyfikacja związków chemicznych, a w końcu - ich wydzielanie.  Pęcherzyk otoczony błoną lipidową stał się najważniejszą cegiełką, napędzającą transport komórkowy. Okazuje się, że powodzenie transportu na poziomie komórki zależy właśnie od stanu, w jakim znajdują się pęcherzyki. Przypuszcza się również, że transport komórkowy ma znaczenie w przypadku komunikacji międzykomórkowej. Badania nad transportem pęcherzykowym mogą okazać się przełomowe w walce z takimi chorobami jak Alzhimer czy Parkinson.Przypuszcza się, że zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu pęcherzyków, mogą być główną przyczyną w/w chorób.

Jakie są plany Noblistów na nadchodzące lata? Co ich intryguje, co przykuwa ich uwagę? Udało nam się porozmawiać z Thomasem C. Südhofem, który w jaki sposób pęcherzyki docierają do odpowiedniego kompartmentu komórki.  Badania nad transportem pęcherzykowym rzuciły światło na mechanizmy rządzące transportem między różnymi częściami komórki.

 

 - W nadchodzącym czasie chciałbym zająć się formowaniem się synaps w mózgu. Przypuszczam, że proces formowania się synaps może odgrywać istotne znaczenie w rozwoju niektórych schorzeń neurodegeneracyjnych. Jestem zachwycony pięknem połączeń nerwowych, które możemy obserwować w mózgu. Sieć naczyń krwionośnych i synaps jest zadziwiająca. Bardzo chciałbym poznać mechanizm, jaki rządzi ich tworzeniem- dodaje. Thomas C. Südhof urodził się w Niemczech. Na co dzień pracuje w Stanford School of Medicine. Laureat wielu prestiżowych nagród, jak Kavill  Prize in Neurobiology (2010). Członek National Academy of Science od 2002 roku.  Obecnie zajmuje się poznawaniem procesu dojrzewania neuronów. - powiedział portalowi Biotechnologia.pl Thomas C. Südhof.

 

Według statystyk prowadzonych przez Komitet Noblowski, wśród wszystkich nagrodzonych największym zainteresowaniem cieszy się  Martin Luter King, tuż za nim plasuje się Albert Einstein. Jak do tej pory, nagrodę otrzymało 39 kobiet, w tym nasza rodaczka, Maria Skłodowska-Curie otrzymała ją dwukrotnie. Najmłodszym laureatem Nagrody, był 25-cio letni wówczas Lawrence Bragg (1915 rok, nagroda w dziedzinie fizyki), najstarszym laureatem został nagrodzony w dziedzinie ekonomii, w 2007 roku 90-cio letni Leonid Hurwicz.  Co ciekawe, wśród nagrodzonych były cztery małżeństwa: Maria i Piotr Curie (fizyka), Irena i Frederic Joliot (chemia), Gerty i Carl Cori (medycyna) oraz Alva i Gunnar Myrdal. Jak do tej pory, prestiżową nagrodę przyznano siedmiu Polakom.

Serdecznie dziękuję panu Thomasowi C. Südhof za podzielenie się z Nami swoimi planami na przyszłość.

Źródła

http://www.noblisci.pl/1995-jozef-rotblat-pugwash-conferences-on-science-in-world-affairs/

www.nobelpizes.com

http://www.nobelprize.org/

http://med.stanford.edu/profiles/Thomas_Sudhof/

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter