Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Podążajcie za swoją ciekawością i pasją” – przekaz prof. Ady Yonath dla europejskich naukowców
„Podążajcie za swoją ciekawością i pasją” – przekaz prof. Ady Yonath dla europejskich nauko
Prof Ada Yonath zgodziła się odwiedzić BioForum 2014 w Łodzi. Impreza ma na celu promowanie współpracy w ramach Środkowoeuropejskiego biosektora i wyszukiwanie partnerów do tego rodzaju inicjatyw z innych regionów świata. Prof. Yonath mówi o możliwościach nawiązania współpracy pomiędzy Europą Środkowo-Wschodnią (EŚW) i Izraelem w obszarze badań naukowych.

Prof. Yonath - sylwetka

Prof Ada E. Yonath urodziła się w 1939 roku w Jerozolimie, w Brytyjskim Mandacie Palestyny (obecnie Izrael). Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Otrzymała tę prestiżową nagrodę w 2009 roku w uznaniu za swoją pracę związaną z badaniami nad strukturą i funkcją rybosomu. W czasie gdy przyznano jej to wyróżnienie, była powiązana z Instytutem Nauki Weizmanna, gdzie zajmowała się krystalografią. Prof. Yonath nadal pracuje w Instytucie Weizmanna. Obecnie kieruje grupą naukowców badających strukturę i funkcje rybosomu. Jest także dyrektorem Helen and Milton A. Kimmelman Center for Biomolecular Structure and Assembly w tymże Instytucie.

 

Prof. Ada Yonath

Ada Yonath w Polsce

BioForum – wydarzenie, w którym profesor zdecydowała się wziąć udział - jest silnie zorientowane na tworzenie nowych partnerstw, zarówno biznesowych, jak i akademickich. Jest to wielka szansa dla przedsiębiorców z regionu EŚW do rozwijania swojej działalności. Prof Ada Yonath: "Istnieją wspaniałe możliwości [na współpracę naukowców izraelskich i tych z EŚW]. Niektóre z nich już zostały zrealizowane w postaci kooperacji pomiędzy poszczególnymi laboratoriami, lub na poziomie uczelni. Ponadto Izrael jest członkiem większości europejskich centrów naukowych i organizacji, takich jak: EMBO, CERN, ESRF, czy ERC.” Profesor dodaje również: "Najczęściej izraelscy naukowcy są zainteresowani nauką na wysokim poziomie, bez względu na to, czy praca miałaby się odbywać indywidualnie, czy tez w kooperacji z zewnętrznymi podmiotami.” W związku z tym, jej słowa potwierdzają, że BioForum ma potencjał, by być swego rodzaju pomostem pomiędzy dwoma wyżej wymienionymi środowiskami naukowymi, tj. Izraelem i EŚW.

Prof Yonath została ogłoszona głównym mówcą podczas drugiego dnia BioForum 2014, czyli 29 maja. Na temat swojego wystąpienia wypowiada się krótko: "Będzie ono dotyczyło znaczenia i owoców, które przynoszą badania podstawowe." Z tego wynika, że jej prezentacja dotknie tematyki szczególnie bliskiej społeczności akademickiej, zwłaszcza badaczom zajmującym się badaniami podstawowymi.

 

Inspiracja dla innych

Prof Yonath jest przykładem naukowca, który odniósł sukces na skalę światową. Takim, którego praca jest inspiracją dla innych badaczy. Pytana o rady dla innych naukowców, prof. Yonath odpowiada: „Podążajcie za swoją ciekawością i pasją. Identyfikujcie problemy, które was interesują, oraz metody, których macie zamiar używać, rozwijać lub samodzielnie tworzyć. Nie poddawajcie się tak długo, jak dostrzegacie postępy, nawet, jeśli nie są one oczywiste dla innych."

BioForum 2014 to niepowtarzalna okazja, aby spotkać się z tym niesamowitym naukowcem. Więcej szczegółów na temat tego wydarzenia, w tym szczegółowe informacje na temat programu dostępne, dostępne są na jego stronie internetowej: http://cebioforum.com/

 

Tomasz Domagała

KOMENTARZE
Newsletter