Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Znamy laureatów tegorocznej Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii!
Znamy już pierwszych w tym roku laureatów prestiżowej Nagrody Nobla. Przyznawanie tego tytułu rozpoczęto od medycyny i fizjologii. Nagrodzeni zostali trzej badacze: James E. Rothman z Yale University, Randy W. Schekman z Uniwersity of California i Thomas C. Südhof ze Stanford University. W ten sposób doceniono ich badania nad mechanizmem regulującym główny system transportowy w naszych komórkach.

W oficjalnym komunikacie komisji przyznającej Nagrody nobla możemy znaleźć informację, że wspomniani naukowcy otrzymali nagrodę "za odkrycie mechanizmu regulującego transport pęcherzykowy, główny system transportu w naszych komórkach". Ale co się za tym kryje?

Pęcherzyki, o których mowa, znajdują się we wnętrzu komórek, a ich zawartość oddzielona jest od otoczenia warstwą lipidową. W ich wnętrzu, na skutek działania przeróżnych mechanizmów, są przechowywane, transportowane, modyfikowane, wydzielane i wchłanianie substancje uczestniczące w procesach zachodzących we wnętrzu żywych komórek. Odpowiednie pęcherzyki są podstawą organizacji transportu komórkowego. Transport pęcherzykowy, bo o nim mowa, zapewnia również możliwość sortowania substancji w zależności od miejsca, do którego mają dotrzeć. Jest on również narzędziem, dzięki któremu możliwa jest komunikacja pomiędzy różnymi organellami znajdującymi się w środku komórki.

Każdy z trzech laureatów tegorocznej Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii odkrył inny element mechanizmu odpowiadającego za tworzenie i odpowiednie rozprzestrzenianie pęcherzyków.

Randy Schekman opisał zestaw genów odpowiedzialnych za organizację transportu pęcherzykowego. Thomas Südhof jako pierwszy opisał w jaki sposób pęcherzyki docierają w tak precyzyjny sposób tam gdzie powinny, a James Rothman wskazał białka, które pozwalają im przedostawać się do wnętrza komórek. Odkrycia tych trzech wybitnych naukowców mogą przyczynić się do skuteczniejszej walki z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak na przykład choroba Alzheimera, czy Parkinsona, jak również ze schorzeniami autoimmunologicznymi. Uważa się, że zaburzenia w transporcie pęcherzykowym, są odpowiedzialne za te właśnie przypadłości.

Oficjalne ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w grudniu w Sztokholmie.

Sylwetki Laureatów

James E. Rothman

Urodzony w 1950 r. w Haverhill (USA)

Pracuje w: Yale University, New Haven, USA

Randy W. Schekman

Urodzony w 1948 r. w St. Paul (USA)

Pracuje w: University of California, Berkeley, USA

Thomas C. Südhof

Urodzony w 1955 r. w Goettingen (Niemcy)

Pracuje w: Stanford University, Stanford, USA

 

Źródła

http://www.nobelprize.org

http://nauka.newsweek.pl

KOMENTARZE
Newsletter