Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Noblistka w Polsce! Jedyna w swoim rodzaju okazja osobistego poznania Ady Yonath
Prof. Ada Yonath będzie gościem honorowym BioForum 2014, które odbędzie się w Łodzi. Wygłosi ona wykład inaugurujący otwarcie tej imprezy. Prof Yonath jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Otrzymała tę prestiżową nagrodę w 2009 roku w ramach uznania jej pracy związanej z badaniami nad strukturą i funkcją rybosomu.

Prof Ada E. Yonath urodziła się w 1939 roku w Jerozolimie, w Brytyjskim Mandacie Palestyny (obecnie Izrael). W czasie gdy przyznao jej nagrodę, była powiązana z Instytutem Nauki Weizmanna, gdzie zajmowała się krystalografią. Prof. Yonath nadal pracuje w Instytucie Weizmanna.  Obecnie kieruje grupą naukowców badających strukturę i funkcję rybosomu. Jest także dyrektorem Helen and Milton A. Kimmelman Center for Biomolecular Structure and Assembly w tymże Instytucie.

Prof Yonath jest osobiście związana z Polską i Łodzią. Jej rodzice wyemigrowali z tego miasta do Palestyny w 1933 roku, przed ustanowieniem Izraela. Wizyta w tym mieście, oprócz udziału w BioForum, będzie miała również znaczenie sentymentalne. Przyznała, że: "Wystąpienie na BioForum w Łodzi jest dla mnie wyjątkowo wzruszające, ponieważ moja rodzina pochodzi z tego miasta.”

Jaka historia kryje się za Nagrodą Nobla przyznaną prof. Yonath? W 2000 roku, zespoły w Instytucie Weizmanna i Instytucie Maxa Plancka w Hamburgu (Niemcy) - oba pod kierownictwem prof Yonath - rozwiązały, po raz pierwszy w historii, kompletną strukturę przestrzenną obu podjednostek rybosomu bakteryjnego. Magazyn Science uznał to osiągnięcie za jedno z dziesięciu najważniejszych osiągnięć naukowych tamtego roku. W kolejnym roku, zespoły prof Yonath, wykazały dokładnie, jak niektóre antybiotyki są w stanie wyeliminować bakterie chorobotwórcze poprzez wiązanie się do ich rybosomów, zapobiegając w ten sposób wytwarzaniu kluczowych białek.

Wyniki badań prof Yonath, stanowiły siłę napędową projektów badawczych na całym świecie.  Kontynuacja tych badań pozwoliła m.in. na bardziej szczegółowe poznanie w jaki sposób informacja genetyczna jest dekodowana, jak elastyczność rybosomu wpływa na selektywność antybiotykową.  Dzięki nim lepiej poznano tajniki oporności krzyżowej na różne rodziny antybiotyków. Jej ustalenia są kluczowe dla rozwoju zaawansowanych antybiotyków nowej generacji.

Ta niesamowita postać przyjeżdża do Polski, gdzie będzie honorowym gościem  BioForum 2014 w Łodzi, które odbędzie się 28-29 maja 2014 roku. Jest to wyjątkowa okazja dla osób zaangażowanych w badania w różnych obszarach life sience, zainteresowanych ich aplikacyjnoscią i komercjalizacją, by spotkać osobiście tą wyjątkową i inspirującą osobę.

 

red. Tomasz Domagła

KOMENTARZE
Newsletter